Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un număr de 128.700 doze de vaccin Pfizer au ajuns la Bucureşti, informează marţi dimineaţa platforma ROvaccinare.
Tranşa alocată pentru Bucureşti, Constanţa, Craiova, Braşov şi Iaşi a ajuns în jurul orei 5,00, pe Aeroportul Otopeni, precizează sursa citată.
În jurul orei 10,30, 35.100 doze vor ajunge pe aeroporturile din Cluj-Napoca şi Timişoara.
Conform calendarului de livrare, următoarea tranşă de vaccin de la Pfizer va sosi pe data de 15 februarie.
Cea de-a opta tranşă de vaccin Pfizer BioNTech, care constă în 163.800 doze, trebuia să ajungă inițial luni dimineață, însă a fost întârziată din cauza condițiilor de iarnă grea din Germania.
sursa foto: Facebook/ Comisia Europeană
Dar 35 000 de doze s-au evaporat pe drum sau cum?
In articol scrie ca au aparut 128 000 din 163 000 si următoarea transa e pe 15 februarie.
Pfui, la timp să se vaccineze Cimpeanu si guvernul si „esentialii” tinerei de acum 3 săptămâni, îmi făceam griji.
Scrie: „in jurul orei 10,30, 35.100 doze vor ajunge pe aeroporturile din Cluj-Napoca şi Timişoara”. Zborul de Bucuresti cuprinde dozele pentru cinci orase, adica 128.700, restul de 35.100 merg direct la Cluj si Timisoara cu alte zboruri.
Noi citim, nu gandim.