G4Media.ro

12 persoane din Bacău, Neamţ şi Zurich au fost reținute într-un dosar…

Sursa Foto: Inquam Photos/ Autor: Octav Ganea

12 persoane din Bacău, Neamţ şi Zurich au fost reținute într-un dosar de trafic de minori, proxenetism și spălarea banilor

Şase bărbaţi şi o femeie, din judeţele Neamţ şi Bacău, au fost reţinuţi de procurorii DIICOT Bacău, în dosarul penal privind comiterea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat, trafic de persoane, trafic de minori, proxenetism, lipsire de libertate în mod ilegal şi spălarea banilor, a anunțat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Bacău, citat de Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

Procurorii vor propune arestarea preventivă pentru 30 zile a bărbaţilor şi arestul la domiciliu pentru femeie.

Alte trei persoane din cele două judeţe au fost puse sub control judiciar.

Totodată, o persoană este acuzată şi de deţinere, fără drept, de droguri de risc, în vederea consumului propriu.

„De asemenea, procurorii Parchetului Cantonului Zurich au luat măsuri preventive privative de libertate faţă de alte cinci persoane”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, comisarul Cătălina Creţu.

În urma celor 21 percheziţii efectuate, marţi, în Neamţ şi Bacău, au fost descoperite şi ridicate sume de bani în lei şi euro, arme albe, un pistol cu gaz, o cantitate de canabis (drog de risc), ustensile folosite la prepararea drogurilor, înscrisuri, precum şi alte mijloace de probă.

„Cercetările vizează activitatea infracţională desfăşurată pe parcursul ultimilor şapte ani, pe teritoriile mai multor state europene, de 24 persoane cercetate (cetăţeni români), membrii unei grupări de criminalitate organizată specializată în aservirea sentimentală şi exploatarea sexuală a femeilor, prin moduri de operare care implică folosirea violenţei, abuzul de alcool şi stupefiante. După ce ar fi acţionat, pentru o bună perioadă de timp, în Marea Britanie, la începutul anului 2022, membrii grupării şi-ar fi continuat activitatea pe teritoriul Elveţiei, în oraşele Zurich, St. Gallen şi Lucerna”, susţin anchetatorii.

Liderul grupării, o persoană în vârstă de 45 ani, ar fi iniţiat o adevărată „şcoală infracţională”, determinând alte persoane să adere la gruparea de criminalitate organizată, concomitent cu instruirea metodică despre tehnici de aservire completă şi exploatare eficientă a victimelor de sex feminin.

„Persoanele vătămate, cu un nivel redus de educaţie, provenite din zone defavorizate ale României şi din familii disfuncţionale, ar fi fost racolate prin intermediul reţelelor de socializare, fie prin metoda „loverboy”, fie prin propuneri directe de a practica prostituţia în „condiţii avantajoase” peste hotare, în schimbul cedării, către persoanele cercetate, a unei cote de 50% din veniturile astfel obţinute. Ulterior, victimele ar fi fost supuse unui regim brutal de exploatare, cu un program zilnic extenuant, deposedate de venituri, în imposibilitatea de a refuza clienţi sau practici sexuale nesigure, unele fiind determinate să-şi ofere serviciile sexuale în stare de graviditate vizibilă pentru a accesa, cu un plus de profit, nişa clienţilor cu astfel de preferinţe”, au precizat procurorii DIICOT.

În mai multe situaţii, persoanele vătămate ar fi fost tranzacţionate între membrii grupării în schimbul unor sume de bani sau folosite ca miză la jocurile de noroc.

De asemenea, în scopul maximizării profitului, persoanele vătămate ar fi fost obligate ca, în contextul activităţilor de prostituţie, să livreze clienţilor droguri de mare risc, în special cocaină, procurate în prealabil de membrii grupului infracţional organizat.

Urmărirea penală vizează şi persoane implicate aflate pe teritoriul României, care ar fi acordat sprijin logistic membrilor grupării şi ar fi contribuit la spălarea sumelor de bani provenite din activităţile infracţionale.

Investigaţiile au fost realizate cu sprijinul Europol şi suportul EUROJUST.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul poliţiştilor Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi, Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Neamţ, al jandarmilor din Bacău şi Neamţ.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.