Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial al juniorilor la sabie masculin /…

Sursa foto: Federația Română de Scrimă

Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial al juniorilor la sabie masculin / Este prima medalie câştigată de delegaţia României la ediţia 2024 a Campionatelor Mondiale de Scrimă

Vlad Covaliu a câştigat joi, la Riyad, în Arabia Saudită, titlul mondial al juniorilor la sabie masculin, în proba individuală a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Brașov.
Fiul brașoveanului Mihai Covaliu, actualul președinte al Comitetului Olimpic Sportiv Român, a avut un parcurs perfect la Riyadh, intrând direct pe tablou principal, unde a obţinut şapte victorii consecutive.
În sferturi, Vlad a dispus de americanul Cody Walter Ji, în semifinale l-a întrecut categoric pe spaniolul Santiago Madrigal, pentru ca în finală să dispună la limită, 15-14, de sportivul rus Pavel Graudyn.
Este prima medalie câştigată de delegaţia României la ediţia 2024 a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori.