Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ana Blandiana, Maia Morgenstern, Marian Preda, Medeea Marinescu și alte personalități transmit, într-un clip video realizat în cadrul proiectului „Ora de caligrafie”, un mesaj de încurajare pentru copii înaintea începerii școlii în condiții incerte.
Clipul este despre curaj, încredere și despre importanța educației, indiferent de vreme și de vremuri. Mesajul este optimist și încurajator, dar clipul video are și referiri la realitatea pe care suntem nevoiți să o traversăm în această perioadă. De exemplu, actrița Maia Morgenstern apare la final purtând mască, subliniind situația excepțională în care ne aflăm.
„Într-un an în care sunt foarte multe lucruri incerte legate de începerea școlii și de felul în care se vor desfășura orele, personalitățile cunoscute ale României sunt alături de elevii din toată țara și îi îndeamnă să privească acest nou început ca pe o provocare, ca pe o lecție a curajului, care-i va face mai puternici. Pentru copiii din clasele primare este probabil cel mai dificil, pentru că ei resimt cel mai mult lipsa contactului direct cu învățătorii și colegii lor. Adaptarea la cursurile online este o provocare. Iar micuții elevi trebuie să știe că nu sunt singuri pe acest drum al Învățăturii. Că au alături de ei oameni mari”, subliniază inițiatorii proiectului într-un comunicat.
Clipul face parte din proiectul „Ora de Caligrafie”, un concept PiArt Vision, în colaborare cu Muzeul Național Cotroceni și susținut de DPD România. Proiectul a ajuns anul acesta la a patra ediție.
Frumos, doar ca curajul orbeste se numeste prostie. Pt. a castiga trebuie sa-ti cunosti inamicul.
Moamă, ce tare! Dă la Ielena Udrea, mânca-i-aș frunza ei, n-am mai văzut așa ceva! Fix de asta aveau nevoie elevii și profesorii. Nenorociților, ați ucis școală. Coborâți, bă, din turnul ăla de fildeș și priviți realitatea în față, ce avem noi acum e „un fel de”, nicidecum școală.
Curajul invinge Covid-ul! Cu sau fara masca:))))
Bagati si un # inainte
Iesiti la vot, nu mai tolerati prostia si incompetenta!
Nu merita Nici macar efortul de a-ți anula votul.
Azi se arunca bani pentru te miri ce prostie denumita pompos „proiect”, fara nici o utilitate.
Foarte frumos! Multumim!
Curaj, curaj…da’ cu culorile drapelului national, scrise invers !?