VIDEO Benzema a înscris primul autogol din carieră / Scorul a fost…

Sursa foto: Captură video

VIDEO Benzema a înscris primul autogol din carieră / Scorul a fost 1-1, ambele goluri fiind înscrise de el

Karim Benzema a înscris pentru Al Ittihad, vineri, în meciul din deplasare cu Al Taawon, scor 1-1, din campionatul Arabiei Saudite, anunță News.ro, care citează Le Figaro. Benzema a marcat însă şi golul adversarilor, primul autogol din cariera sa.

Benzema a deschis scorul în minutul 22 pentru echipa sa, Al Ittihad, cu o lovitură cu capul.

Patru minute mai târziu, el a deviat mingea în propria poartă, astfel că scorul a devenit 1-1.

Francezul a jucat pe toată durata partidei.

Senatoarea partidului Republicanii, Valérie Boyer, a afirmat miercuri, într-o postare social-media, că dacă legăturile fotbalistului Karim Benzema cu Frăţia Musulmană vor fi dovedite, fotbalistului ar trebui să i se retragă atât Balonul de Aur, cât şi cetăţenia franceză, anunță News.ro.

În urmă cu câteva zile, atacantul francez al echipei saudite Al Nassr, Karim Benzema a luat poziţie în conflictul israeliano-palestinian în favoarea populaţiei palestiniene. „Toate rugăciunile noastre pentru locuitorii din Gaza, care sunt din nou victime ale acestor bombardamente nedrepte, care nu cruţă femei sau copii”, a scris el într-un tweet, duminică, 15 octombrie 2023.

Poziţia lui Benzema a fost criticată luni de ministrul de Interne al Franţei, Gérald Darmanin, care îl acuzase pe fostul jucător de la Real Madrid că are legătură cu Frăţia Musulmană, o organizaţie transnaţională considerată teroristă în Franţa. „Domnul Karim Benzema are legături notorii cu Frăţia Musulmană”, a declarat Darmanin pentru canalul francez de ştiri CNews.