VIDEO Barcelona – Real Madrid 2-1 în „El Clasico”, catalanii fac un…

Sursa foto: fcbarcelona.com

VIDEO Barcelona – Real Madrid 2-1 în „El Clasico”, catalanii fac un pas mare spre titlul de campioni. Meciul a fost decis de un ”călcâi” spectaculos al lui Lewandowski

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1, pe Real Madrid, în etapa a 26-a din La Liga, potrivit News.ro. Golul victoriei catalane a fost înscris în minutul 90+2, acțiunea plecând de la o pasă cu călcăiul dată de atacantul polonez Robert Lewandowski.

„El Clasico” a început cu Real Madrid în atac, iar golul a picat în minutul 9, atunci când Vinicius Jr a centrat, iar Araujo a deviat cu capul în propria poartă, prinzându-l pe Ter Stegen pe picior greşit. Gazdele au egalat la ultima fază a primei reprize, în minutul 45, la şutul plasat, din careu, al lui Sergi Roberto.

Madrilenii au înscris prin Marco Asensio, în minutul 81, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Asensio, după consultarea VAR. Gazdele au dat lovitura în minutul 90+2. Lewandowski a pasat cu călcâiul pentru Balde, acesta a trimis pentru Kessie şi francezul a înscris golul victoriei.

S-a încheiat 2-1 pentru FC Barcelona, care ocupă primul loc în clasament, cu 68 de puncte, urmată de Real Madrid, care are 56 de puncte. Pentru catalani victoria din „El Clasico” este un pas important către titlul de campioană.