Home » Video-uri » „Situații absurde” în sportul de masă: evenimente mutate sau anulate fără logică

„Situații absurde” în sportul de masă: evenimente mutate sau anulate fără logică

Ascultă articolul

Evenimentele de alergare din București, Cluj-Napoca sau Brașov au devenit adevărate branduri urbane, dar în spatele succesului se ascund probleme majore.

Laurențiu Mihai, fondatorul conceptului RunInBucharest, explică pentru G4Media că impactul economic al acestor evenimente este unul uriaș – doar participanții străini pot genera peste 600.000 de euro într-un singur weekend în Capitală.

- articolul continuă mai jos -

Totuși, organizatorii se lovesc de un sistem considerat defectuos: aprobările funcționează pe principiul „primul venit, primul servit”, fără criterii de performanță. Rezultatul? Situații absurde în care evenimente importante sunt blocate sau mutate de altele mai puțin relevante. Mai mult, Federația Română de Atletism este criticată pentru lipsa de implicare în dezvoltarea sportului de masă.

Știri video

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Comentariile sunt inchise

Top Articole