Home » Analize » Un politician din Lituania, în vârstă de 82 de ani, a fost arestat pentru spionaj în favoarea Moscovei

Un politician din Lituania, în vârstă de 82 de ani, a fost arestat pentru spionaj în favoarea Moscovei

Un politician din Lituania, în vârstă de 82 de ani, a fost arestat pentru spionaj în favoarea Moscovei
Sursa foto: Pixabay / jorono
Ascultă articolul

Procuratura lituaniană a anunțat luni arestarea unui membru al opoziției conservatoare, acuzat de spionaj pentru Rusia. Lituania, o țară cu 2,8 milioane de locuitori, membră a UE și a NATO, este unul dintre cei mai fermi susținători ai Kievului și se teme că ar putea fi următoarea țintă potențială a Rusiei dacă aceasta câștigă războiul împotriva Ucrainei, transmite Le Figaro.

- articolul continuă mai jos -

Suspectul, care are dublă cetățenie lituaniană și rusă, a fost deportat împreună cu părinții săi în Rusia la o vârstă foarte fragedă, în anii 1940, în timpul ocupației sovietice a Lituaniei. „El are dublă cetățenie lituaniană și rusă și face parte din Uniunea exilaților și deținuților politici lituanieni”, a declarat presei Arturas Urbelis, de la Parchetul General.

Potrivit acestuia, bărbatul este suspectat că a colectat, începând din 2018, în numele agenției ruse de informații GRU, informații despre partidele politice și capacitățile de apărare ale Lituaniei, precum și despre persoanele deportate în Rusia în timpul ocupației sovietice.

„Informațiile colectate nu erau clasificate, dar erau importante și răspundeau interesului Rusiei”, a declarat jurnaliștilor Remigijus Bridikis, adjunctul șefului serviciilor de informații lituaniene.

Potrivit lui Urbelis, suspectul și agenții de informații ruși foloseau radiouri specializate pentru a transmite informații criptate. Autoritățile au refuzat să dezvăluie identitatea suspectului, însă două surse care au dorit să-și păstreze anonimatul au declarat pentru AFP că acesta este Eduardas Manovas, în vârstă de 82 de ani.

Potrivit acestor surse, el s-a întors în Lituania în 1997, la câțiva ani după ce țara și-a recăpătat independența, și locuiește la Siauliai, în nordul țării. Liderul conservatorilor a declarat reporterilor că a cerut autorităților să confirme că Manovas este subiectul unei anchete penale, caz în care partidul îl va expulza.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole