Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
350 de morți de Covid au fost raportați în ultimele 24 de ore, și 15.239 de infectări (din 69.000 de teste), potrivit Grupului de Comunicare Strategică.
La Terapie Intensivă sunt internați 1.739 de pacienți.
Printre decese este și o fetiță de 6 ani din județul Argeș, care prezenta comorbiditati. O altă fată de 17 ani din Buzău a murit. Ea avea comorbidități și era nevaccinată.
BULETIN DE PRESĂ – 16 octombrie 2021, ora 13.00
Până astăzi, 16 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.445.714 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.468 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
1.231.401 pacienți au fost declarați vindecați.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.239 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 236 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.
| Nr. crt. | Județ | Număr de cazuri confirmate(total) | Număr de cazuri nou confirmate | Incidența înregistrată la 14 zile |
| 1. | Alba | 26617 | 282 | 7,75 |
| 2. | Arad | 31334 | 358 | 8,17 |
| 3. | Argeș | 34498 | 343 | 6,76 |
| 4. | Bacău | 33399 | 314 | 4,32 |
| 5. | Bihor | 36816 | 442 | 6,38 |
| 6. | Bistrița-Năsăud | 16521 | 110 | 5,23 |
| 7. | Botoșani | 19049 | 161 | 4,52 |
| 8. | Brașov | 52363 | 389 | 7,45 |
| 9. | Brăila | 17174 | 143 | 6,55 |
| 10. | Buzău | 17187 | 320 | 5,60 |
| 11. | Caraș-Severin | 15023 | 159 | 5,03 |
| 12. | Călărași | 14056 | 199 | 6,20 |
| 13. | Cluj | 72327 | 594 | 8,91 |
| 14. | Constanța | 55728 | 547 | 7,91 |
| 15. | Covasna | 9937 | 67 | 3,31 |
| 16. | Dâmbovița | 28084 | 288 | 5,58 |
| 17. | Dolj | 37680 | 367 | 7,54 |
| 18. | Galați | 34606 | 300 | 5,54 |
| 19. | Giurgiu | 15011 | 340 | 8,07 |
| 20. | Gorj | 12107 | 134 | 4,04 |
| 21. | Harghita | 10483 | 110 | 3,52 |
| 22. | Hunedoara | 28253 | 131 | 6,17 |
| 23. | Ialomița | 14743 | 124 | 8,17 |
| 24. | Iași | 58276 | 665 | 8,12 |
| 25. | Ilfov | 60784 | 576 | 16,49 |
| 26. | Maramureș | 26827 | 98 | 4,78 |
| 27. | Mehedinți | 12563 | 145 | 7,87 |
| 28. | Mureș | 29465 | 351 | 4,83 |
| 29. | Neamț | 25218 | 312 | 5,28 |
| 30. | Olt | 20459 | 300 | 6,71 |
| 31. | Prahova | 48418 | 946 | 8,51 |
| 32. | Satu Mare | 17619 | 87 | 3,46 |
| 33. | Sălaj | 14424 | 169 | 7,06 |
| 34. | Sibiu | 32727 | 362 | 7,23 |
| 35. | Suceava | 33091 | 213 | 4,48 |
| 36. | Teleorman | 19410 | 177 | 7,58 |
| 37. | Timiș | 72651 | 579 | 10,63 |
| 38. | Tulcea | 10718 | 123 | 5,45 |
| 39. | Vaslui | 22139 | 230 | 5,49 |
| 40. | Vâlcea | 20528 | 128 | 6,18 |
| 41. | Vrancea | 14082 | 161 | 4,18 |
| 42. | Mun. București | 250554 | 3128 | 16,10 |
| 43. | Din străinătate** | 1608 | 11 | |
| 44. | Cazuri noi nealocate pe județe |
21157* |
256 | |
| TOTAL | 1.445.714 | 15.239 | ||
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.
Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.188 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
| Nr. Crt. | JUDEȚ | Probe pozitive la retestare |
| 1 | ALBA | 21 |
| 2 | ARAD | 27 |
| 3 | ARGEŞ | 24 |
| 4 | BACĂU | 35 |
| 5 | BIHOR | 10 |
| 6 | BISTRIŢA-NĂSĂUD | 2 |
| 7 | BOTOŞANI | 15 |
| 8 | BRĂILA | 17 |
| 9 | BRAŞOV | 44 |
| 10 | BUZĂU | 29 |
| 11 | CĂLĂRAŞI | 4 |
| 12 | CARAŞ-SEVERIN | 9 |
| 13 | CLUJ | 17 |
| 14 | CONSTANŢA | 59 |
| 15 | COVASNA | 14 |
| 16 | DÂMBOVIŢA | 28 |
| 17 | DOLJ | 24 |
| 18 | GALAŢI | 26 |
| 19 | GIURGIU | 15 |
| 20 | GORJ | 12 |
| 21 | HARGHITA | 11 |
| 22 | HUNEDOARA | 35 |
| 23 | IALOMIŢA | 9 |
| 24 | IAŞI | 44 |
| 25 | ILFOV | 42 |
| 26 | MARAMUREŞ | 11 |
| 27 | MEHEDINŢI | 9 |
| 28 | MUNICIPIUL BUCUREŞTI | 233 |
| 29 | MUREŞ | 32 |
| 30 | NEAMŢ | 31 |
| 31 | OLT | 25 |
| 32 | PRAHOVA | 28 |
| 33 | SĂLAJ | 14 |
| 34 | SATU MARE | 19 |
| 35 | SIBIU | 15 |
| 36 | SUCEAVA | 46 |
| 37 | TELEORMAN | 77 |
| 38 | TIMIŞ | 51 |
| 39 | TULCEA | 4 |
| 40 | VÂLCEA | 8 |
| 41 | VASLUI | 9 |
| 42 | VRANCEA | 3 |
| Total | 1.188 |
Până astăzi, 41.482 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 15.10.2021 (10:00) – 16.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 352 decese (194 bărbați și 158 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.
Dintre cele 352 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 la categoria de vârstă 10-19 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 12 la categoria de vârstă 40-49 ani, 27 la categoria de vârstă 50-59 ani, 82 la categoria de vârstă 60-69 ani, 113 la categoria de vârstă 70-79 ani și 111 la categoria de vârstă peste 80 ani.
283 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 23 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 46 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna septembrie 2021, în județele Călărași și Mureș. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 350 decese.
Din totalul de 352 de pacienți decedați, 312 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 33 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.361. Dintre acestea, 1.739 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 429 sunt minori, 394 fiind internați în secții și 35 la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.979.566 de teste RT-PCR și 3.878.690 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.923 de teste RT-PCR (12.684 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.239 la cerere) și 43.326 de teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 131.768 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.975 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.103 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 196 de persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.918 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 603 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 octombrie, 2.505 sancțiuni contravenționale, în valoare de 365.700 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.762 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 5 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
În intervalul 7 octombrie 2021 – 14 octombrie 2021, au fost raportate 38.930.639 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.
| ŢARA
|
CAZURI
CONFIRMATE |
DECEDAȚI
|
| Regatul Unit | 8.193.769 (+293.089) | 137.761 (+808) |
| Franţa | 7.056.511 (+29.452) | 117.052 (+254) |
| Spania | 4.977.448 (+12.049) | 86.827 (+300) |
| Italia | 4.700.316 (+18.282) | 131.301 (+270) |
| Germania | 4.313.384 (+57.996) | 94.209 (+416) |
Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)
| SITUAȚIE GLOBALĂ LA 14 OCTOMBRIE 2021
|
|
| CAZURI CONFIRMATE | DECEDAȚI |
| 238.460.430 (+2.848.509) | 4.855.764 (+46.232) |
* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 7 octombrie 2021 – 14 octombrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.
Grupul de Comunicare Strategică
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Cine se face vinovat de aceste decese???? La noi tot timpul se rezolvă simplu:”mortul este de vină „. Dar autoritățile statului, plătite regeste, ce au făcut până acum . Cine se face vinovat de eșecul campaniei de vaccinare??? De ce nu s au luat măsuri doar se știa că vine varianta delta și valul 4 ??? Trăim vremuri grele Tulburi iar politicienii nu mai pot de grija funcțiilor și a puterii. Sa se declare stare de urgență să se ia masuri , să se ceară ajutor de la UE . Lăsate celelalte activități neimportante și să ne bazăm pe lupta împotriva Covid. Testări multe și gratuite, măști Dezinfectant materiale anti Covid gratis către popor, vaciinarea să se demareze urgent etc. Sunt măsuri care se pot lua dar nu se vrea.
Mortul este de vina, restul e cancan. Este vaccin pe toate strazile, trebuia sa iti misti tartitza sa il faci.
Selectia naturala functioneaza tot timpul!
pentru fata de 17 as arata spre medicul de familie. In Buzau cam toti sunt mari antivaccinisti. Nu neaparat pe fata, dar temporizeaza, mai asteptati ca aveti diabet/tiroida/ etc Asa si cu fata asta, daca era pacient cronic de ceva sigur tineau legatura cu medicul si i-au cerut parerea, care acum o are pe constiinta. Parerea mea.
Alooo eu sunt vaccinat cu ambele doze , îndemn pe toată lumea să se vaccineze ca asa o să avem mai puține decese sau forme grave ale bolii care pun presiune pe spitale depășite de situație.
Asta e. Natural sau prin vaccinare trebuie sa ne imunizăm, nu putem trăi intr-o bulă.
Bine, puteam prin vaccinare să evităm 1000 morți pe zi, dar dacă nu s-a vrut, imunizarea se va întâmpla oricum într-un fel sau altul.
Îmi pare foarte rau pentru cei 40 de oameni adulti care au murit si pentru cei 2 copiii. Chiar si copila de 17 ani putea fi sfătuită de părinți, încă nu decidea pentru ea, consider că nu este vina ei.
Pentru ceilalți dezaxați descreierați, Doamne-ajuta! Da-ne si 10.000 pe zi de-ăștia!!!
Iti recomand un control psihiatric.
@anticus
Credeam ca anti-vaccinistii nu cred in stiinte.
@imi_pasa_de_romania: nu te pot suspecta de prea multa inteligenta. De unde stii daca m-am vaccinat sau nu? Presupunerea este mama tuturor erorilor.
Din totalul de 352 de pacienți decedați, 312 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 33 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.
Aia 7 is dezaxati
Mi se par cam multi 40-50 de vaccinati sa moara zilnic…
Aia 40 vaccinati morti sunt subiect taboo , conteaza doar groaza „a murit o fetita”asta e stirea principala.
Macar au incercat, au luptat pentru ei, restul nici macar nu au incercat.
Poți fi vaccinat cu 300 de doze si va fi degeaba daca in jurul tău roiesc milioane de nevaccinați.
In nevaccinați se dezvolta si se înmulțește virusul, in nevaccinați se transforma si evoluează virusul.. nimic nu îl oprește sa devina imun la vaccin..
Apoi, simpla transmitere către ceilalți..
Pffff,.. incredibil de oribil gândul ca iți intra in corp așa ceva… groaznic!
Sa nu fie si de la vaccinarea la chiuvetă!
Vaccinații doar in acte când mor figurează ca vaccinati.
@dex,
Waxxere, păi nu „imunizează” waxxul, vierme???
Da, si ieri au fost cam la fel.
Pare sa se mentina tendinta de decedati vaccinati peste 10%.
Cand/daca o sa ajunga pe la 20% deja o sa devina interesant, ca n-o sa mai existe nici un argument pentru vaccinare.
Personal, cred ca vaccinul e sau ar trebui sa fie ceva mai eficient de atata in prevenirea decesului, in conditii normale. Dar la noi personalul, schemele de tratament nediferentiate impuse politic, lipsa medicamentelor, nosocomialele sunt si mai eficiente in a-i ucide pe toti cei ajunsi in spital, fara discriminare dupa certificatu verde…
Așa o fi mai Anticus ,nu avem nici cea mai vaga idee de ce cei vulnerabili(toți românii de peste 35 de ani) nu consideră că ar merita să piardă doua ore din viata lor că sa se vaccineze.Doar voi i-ați îndemnat pe cei cu probleme sa se vaccineze,medicii au făcut-o,preoții au făcut-o…. Mister. Nu prea mă afectează decesele martalogilor care v-au ascultat,dar situația din spitalele românești va duce tara asta la groapa de gunoi a economiilor mondiale,și,soc și groază vor fi afectate și ajutoarele sociale ale sosocilor,și dacă mai mai luam în calcul și decesul pensionarilor care le suplimentau veniturile,vremuri grele pentru analfabeții României.
Ultimele 7 zile:
– Medie vaccinati 30,57 decese pe zi.
– Medie la nevacinati 304,28 pe zi, de peste 10 ori mai multe
Daca ti se par multi vaccinatii decedati, nevaccinatii decedati cum ti se par? Catastrofal de multi? Daca da, sunt de acord.
Am ajuns la 40% cu vaccinarea la grupa de varsta 50-80 ani conform ECDC. Asadar, daca vaccinarea nu functiona, ar fi trebuit sa avem doar vreo 50% mai multe decese la nevaccinati fata de vaccinati, nu cu 995% mai multe, cat am avut in ultima saptamana.
Asta inseamna ca vaccinarea a redus riscul de deces de peste 7 ori.
Chiar daca ne uitam la procentele de vaccinati ignorand grupele de varsta, ceea ce este incorect, avem de doar 2,41 ori mai multi nevaccinati decat vaccinati. Deci ar fi trebuit sa avem cu maxim 141% mai multe decese la nevaccinati, nu cu 995%, daca vaccinul nu functiona.
Asta inseamna o reducere de 4,5 ori a riscului de deces. Dar asta presupunand ca distributia statistica a vaccinarii si riscului de deces nu depinde de varsta, ceea ce nu este real. Caz in care cifra de mai sus, reducerea de peste 7 ori a riscului, e mai apropiata de realitate.
Sunt studii peste studii care demonstreaza ca vaccinarea functioneaza si protejeaza foarte bine contra deceselor. Si o reducere de doar 50% a riscului ar fi fost extraordinara. Si voi strambati din nas la reduceri ale riscului in jur de 90%.
Scuze, o mica eroare, nu sunt de peste 10 ori mai multe decese la nevaccinati, sunt de doar 9,95 ori mai multe. Ceea ce inseamna ca sunt cu 895% mai multe, nu cu 995%.
Deci reducere de 6,6 ori a riscului de deces tinand cont de distributia pe varste, adica cu 85%, si de 4,1 ori daca nu tinem cont, adica doar 76%.
Dar vaccinul nu trebuia sa previna imbolnavirile grave?Daca real mor 1000 pe zi inseamna ca mor cam 150 de vaccinati zilnic.
Depinde acum și de cât de afectat este sistemul de vaccinarea la chiuvetă.
Perfect,ai rezolvat ecuația ,nu te vaccina ,raportarea de la ora 13 este încurajatoare,ai „doar” 80% șanse să ajungi într-un sac cu fermoar,nu merita riscul de a-ți crește solzi de la vaccinare. Vaia din Dios!
bravo, cacitu, kwi, arahat, dsp, gheorghita si toata gasca de penelachei pedelizati! atat de mult urati romanii simpli ca acum ati inceput sa-i omorati la propriu dupa ce i-ati trimis in strainatate, apoi le-ati taiat salariille, le-ati impozitat pensiile si le-ati marit taxele ca sa aveti voi ce fura si acum ati luat-o de la capat!
comunistule, statul ti-a dat vaccin, acum vrei sa iti dea si creier sa gandesti?
AUR, BOR, Mugur Mihăescu, Bitman, Olivia Steer dorm linistiti, sunt sigur.
Ăștia sunt cei care omoară zilnic sute de romani .. Indirect.
Alooo ai uitat de sefa lor Sosoaca si adjuncta Budeanu
Am facut o comparatie cu Italia.
Ei au de 5.6 ori mai putine cazuri astazi (2732)si de 8,3 ori mai putine fatalitati (42). Daca ar fi avut acelasi numar de cazuri ca noi, pastrand proportiile, ar fi avut 42×5.6=235 de fatalitati. Noi avem 29.1% din populatie vaccinata, iar ei au 70.7%.
Daca luam in calcul diferentele ce tin de sistemul sanitar net superior (in Italia) si starea de sanatate net inferioara (in Romania), cifrele ar fi cam aceleasi. Cu alte cuvinte, daca am putea teleporta populatia romaneasca in Italia si ar avea acelasi numar de infectari cu cele de aici, nu stiu daca ar fi vreo diferenta intre cele doua tari.
Situatia devine mult mai interesanta daca luam in calcul ca, real, cazurile la noi sunt mult mai multe si nu sunt descoperite, pe cand in Italia situatia e mai apropiata de realitate. Daca real am avea doar de doua ori mai multe cazuri (cred ca este o estimare foarte conservatoare) stam mai bine decat Italia la ratele de deces, in ciuda ratei de vaccinare net inferioara, a sanatatii subrede a populatiei si a sistemului sanitar net inferior.
Desigur, in cifre absolute, la noi e mult mai rau, dar nu putem compara stilul de viata al italienilor cu al nostru. Aici lumea e mult mai relaxata decat in Italia (cu bune si rele), se alimenteaza mult mai prost si e mult mai sedentara.
Ca atare intre a avea 30% si 70% vaccinare, in cazul descris mai sus, nu pare a fi nicio diferenta.
Acum, aceasta epidemie evolueaza ciclic, dar diferit de la o tara la alta, iar noi ne aflam intr-un ciclu de crestere puternica, suprapus pe o vreme mai rece decat in mod normal. Ramane interesant de vazut ce se va intampla in restul Europei odata cu venirea frigului. Daca aveti explicatii mai bune, le astept.
@anticus, ai facut o comparatie de 2 lei, asta e concluzia, ai scris mult si degeaba, tu compari mere cu pere, cum de astia in UK cu o populatie vaccinata aproximativ de 80% au 150 de morti pe zi si ei au umezeala si frig 8 luni pe an. Voi scrieti fara sa ganditi, daca aveam 70% din populatie vaccinata cu 2 doze nu se ajungea in situatia de fata si dar e mai usor de gasit tot felul de paralele fara rost si texte pseudo-stiintifice. Nici vaccinarea nu mai are ce sa salveze acum valul este la amplitudine maxima si o sa scada ca in India, cu aia ne putem compara.
Daca ma uit la nr de maxim crapati, au avut 992 cand erau nevaccinati la populatie de 60mil noi avem 450 la 19mil, inmultesc cu 3 si vad ca i-am depasit si in perioada lor cea mai neagra.
Era mai simplu daca te uitai pe worldofmeters ai fi vazut ca avem acelasi numar de crapati la mil.
De ce nu compari cu israel?
Comparatia este intre Italia si Romania, de ce ar fi mai putin buna decat cea cu UK sau Israel? Pana la urma, orice comparatie are limitele ei, insa cu un sistem sanitar mult mai bun (fie el italian, britanic sau israelian) sunt convins ca stateam mult mai bine, iar diferentele ar fi fost minime.
Daca este sa comparam doar cifre (efecte), fara a tine cont de cauze (sistem sanitar, stare generala de sanatate, cu alimentatie proasta si sedentarism) nu avem o comparatie ponderata, iar cifrele absolute nu inseamna nimic. E ca si cand imi spui ca un Porsche nu trebuie sa coste mai mult decat un Hyundai si ca fac si sunt acelasi lucru.
Da, daca esti obez, ai hipertensiune sau alte afectiuni trebuie sa te vaccinezi, pentru ca organismul deja este slabit de aceste afectiuni. De ce nu o fac unii este o discutie, de ce cei tineri (cu riscuri minime) nu o fac este alta discutie. Si mai trebuie spus ca o pandemie se judeca la final, poate vor urma inca 10 valuri, iar realitatea va fi net diferita peste 5 ani. Sau nu. Dar discutii, comparatii se pot face, nu vad unde este problema.
Bun anticus, hai sa comparam varf de val delta cu varf de val delta:
Italia: varf atins in 5 septembrie cu 1,00 decese la un milion in cele 7 zile anterioare.
Romania: varf atins pe 14 octombrie cu 16,60 decese la un milion
Hai sa ne uitam si pe toata pandemia pana acum, daca nu-ti place pe varf de val:
Italia: pana la 2800 decese in exces la un milion
Romania: pana la 4100 decese in exces la un milion
Uite ca nu mai e atat de mare diferenta cand includem si valurile in care lumea nu era vaccinata. Acum vezi cat de clar este ca vaccinarea e motivul pentru care stau mult mai bine in acest val?
Inca ceva, nu e suficient sa compari CFR-ul (case fatality rate), pentru ca vaccinarea reduce si numarul de infectari, nu doar numarul de decese la cei infectati. Evident, in conditii similare de restrictii sau lipsa restrictii.
Daca ridici toate restrictiile pe care le aveai inainte de vaccinare, asta anuleaza in mare parte efectul vaccinarii asupra raspandirii, ceea ce vedem in Regatul Unit, de exemplu. Dar ramane efectul pozitiv al reducerii deceselor la infectati.
La cat de prosti sunt eroii in alb care au mai ramas pe aici dupa 2 ani de covrig, o sa aflam ca fetita nu avea 6, ci 66 de ani.
Ce vreau sa spun e: e absolut imposibil sa fie culpa medicala in cazul vreunui copilas mort. Nozocomiale happens.
Acum,vezi Doamne,cand mai mor si vaccinatii sunt de aia vaccinati la chiuveta.Cu toate smecheriile si combinatiile de la noi cred ca 99% s-au vaccinat pe bune.Deci nu cred ca e vorba de asta.Imi sustin ideea ca mor prea multi vaccinati.
Voi credeti ca la 15.000 de cazuri cu decese 5-7%, multe din cauza lipsei oxigenului, altfel prevenibile, iasa 350 de decese pe zi? Sigur, la 2-3 săptămâni dupa infectie…
Cifra reala ar trebui sa fie 900-1000 de decese pe zi, poate mai mult. Cine minte in cifre? Eu sau Câțu?
Putem neglija vaccinatii, deoarece sunt inca putini in cifrele infectatilor…
Pai nu chiar asa putini.
11.5% decedati in conditiile in care in Romania sunt vaccinati cam 30% nu mi se pare deloc putin.
Iar ca infectare sunt exact la fel de vulnerabili ca si nevaccinatii, parca pe la 26% infectati vaccinati in ultimul raport INSP din totalul cazurilor depistate.
Cam 40% vaccinati la grupele de varsta vulnerabile:
– 34,9% la 25-49 ani
– 41,0% la 50-59 ani
– 41,0% la 60-69 ani
– 38,4% la 70-79 ani
– 20,8% la 80+ ani
Si nu, nu poti face o medie simpla a procentelor la cei peste 50 de ani, pentru ca cei peste 80 de ani sunt foarte p.u.t.i.ni in Romania.
Ii pot înțelege pe cei sub 50 de ani care bazandu-se pe ponderea deceselor cauzate de alte tulpini au considerat că nu sunt in pericol,și că pot duce boala nevaccinați(din păcate tot mai mulți demonstrează că nu au putut). Dar de ce draq nu s-au vaccinat cei peste 50,chiar daca au pus botu’ la sosoci,de ce s-au temut de sterilitate,de efectele secundare de peste 20 de ani??!! Problema e că cei mai sosoci dintre ei pe lângă faptul că nu se vaccineaza nici nu fac nimic pentru a nu se infecta,deoarece „e doar o răceală”,acum dau coltu’ cu sutele și am devenit penibilii Europei ,cei care au avut cel mai grav val după ce s-a știut destule despre virus,după ce a apărut vaccinul…
Cum de ce, Joseph?
Pentru că suntem români. De la Burebista încoace noi știm cel mai bine ce și cum!
Mă și mir cum naiba cel mai mare imperiu din lume a fost cel britanic, ar fi trebuit să fie Gloriosul Imperiu Român, la cât de deștepți am fost dintotdeauna, ca popor.
Soarta ne-a fost pururi vitregă, dar Dumnezeu ne iubește mai mult decât pe toți ceilalți la un loc.
Știu, mintea ta de tanchist neamț nu pricepe. Vezi, dacă erai român îți era clar absolut totul. Îți era clar absolut orice. Expert în tot și toate din născare.
Universul n-ar fi avut niciodată vreo taină pentru tine, dacă erai român.
La nivelul tau,normal că nu înțelegi. Atunci, de ce mai comentezi,crezi că ” sosocii” te asculta?
Îți dau niste indicii( de ce nu crede lumea in carcalete): multe decese fals raportate că fiind de covid, comanda de 120 milioane,sporurile anormal de mari și la multe categorii de bugetari,lipsa dezbaterilor pro și contra,propaganda desantata
Anul trecut în primele două valuri chiar eram mândru că știind in ce hal suntem dpdv al sistemului de sănătate am reușit să nu avem multe decese prin restricții. Cred că mai bine ne asumam decesele de atunci(ai avut dreptate Amicule) ,pentru că toate țările care au avut un val grav înainte de apariția vaccinurilor: UK,Ungaria,Polonia,Cehia,Italia,Spania au avut campanii de vaccinare de succes pentru că cetățenii lor știau ce înseamnă covid19,la noi coroborat cu nivelul scăzut de educație al populației valorificat la maximum de niste troli am ajuns pe primele pagini ale ziarelor lumii,ca cei care au avut cel mai grav val de infectari și decese la 9 luni de la începerea vaccinării.
Nu e chiar asa, 40.000 de decese in primavara lui 2020 sau 40.000 de decese in toamna lui 2021 nu sunt acelasi lucru. E o diferenta de 1,5 ani in speranta de viata a celor afectati.
Nu poti pune semnul egal intre 1000 de decese azi si 1000 peste zece ani. Pana la urma, nimeni nu e nemuritor, deci conteaza mai mult cat iti este scurtata viata decat decesul in sine.
Ideea e ca daca aveam un guvern condus de un om sanatos la cap, care nu se lauda toata vara cu succesul campaniei de vaccinare si ca pandemia s-a terminat, alta ar fi fost situatia.
Nu zic ca e doar vina lui, si ca lipsa de educatie a romanilor nu e o problema, pentru ca in mod clar este. De altfel daca romanii erau educati nu am fi avut politicienii pe care ii avem, deci indirect tot lipsa de educatie e motivul pentru care ne-am procopsit in fruntea tarii cu Citu.
„Stimați” sosoci de peste 50 de ani mergeți draq sa vă vaccinați nu va mai forțați copiii să își amâne ratele ca sa vă planteze pe voi care va temeți de efectele pe termen lung ale vaccinului. Sunteți grași,diabetici,cardiaci pe termen lung nu va mai afectează nimic,mai aveți 10 ani maximum la forma fizica in care vă prezentați.
Nu pot sa cred că pro.tia ne-a adus în halul.asta,și alții au pr.sti dar probabil nu în concentrația asta. Ne-am uitat la britanici cum au început vaccinarea cu armata și cei din sistemul medical și am ignorat faptul că noi am mers să lucram la ei,mult sub calificările deținute pentru că salariul dintr-o țară civilizată e de 10 ori mai mare decât în lumea a 3-a europeană:noi.Nu ne-a trecut măcar o secundă ,prin creierul neted ,gândul că probabil englezii aia pe care ii privim cu admirație nu or vrea să își ucidă medicii și soldații in prag de Brexit,tot ce am putut concluziona( în limitele inculturii românești) este că vaccinul ne lasă sterili până la a 3-a generație???!!!!!!Și ca ar fi cazul ca atunci când toată Europa a încheiat cu pandemia noi să fim în situația Lombardiei din martie 2020.Ne merităm soarta de gunoaie ale Europei. Țară e frumoasa păcat că e locuită…
Deci COMORBIDITATI pot insemna si cancer in faza terminala. CORECT? La o fetita de 6 ani nu cred ca era vorba de obezitate enorma. Scrieti exact ce au avut daca sunteti jurnalisti… Copiii si sportivii nu mor de COVID! Eventual poti muri si de gripa sau pneumonie daca nu o tratezi si ajungi dupa 10 zile.
Rog sa publicati comentariile, eu sunt de bun-simt. Adevarul trebuie spus complet.