Home » Articole » Ucraina „a stabilizat” linia frontului în jurul orașului strategic Pokrovsk

Ucraina „a stabilizat” linia frontului în jurul orașului strategic Pokrovsk

Ucraina „a stabilizat” linia frontului în jurul orașului strategic Pokrovsk
Credit line: Nina Liashonok/Ukrinform / Sipa Press / Profimedia
Ascultă articolul

Ucraina a afirmat că a stabilizat părți ale liniei frontului din jurul orașului Pokrovsk, unde forțele ruse au atacat timp de luni de zile, potrivit Sky News.

Oleksandr Sirskii, comandantul-șef al Forțelor armate ale Ucrainei, a declarat în această dimineață: „Am reușit să stabilizăm situația în această zonă de operațiuni… și în unele locuri am preluat din nou inițiativa tactică”.

- articolul continuă mai jos -

Pokrovsk este un centru logistic în regiunea estică Donețk și este înconjurat pe trei părți de forțele ruse.

În ciuda atacuri intense ale Rusiei, care durează de luni de zile, orașul încă deținut de Ucraina. Dacă Rusia ar cuceri sau ar încercui Pokrovsk, ar avansa în obiectivul său de a cuceri restul regiunii Donețk care nu este controlată de Moscova.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.