Home » Articole » Tinerii fermieri vor putea obține de la stat, în regim de concesiune, 50 de hectare de teren

Tinerii fermieri vor putea obține de la stat, în regim de concesiune, 50 de hectare de teren

Tinerii fermieri vor putea obține de la stat, în regim de concesiune, 50 de hectare de teren
sursa foto: Inquam Photos
Ascultă articolul

Guvernul a aprobat joi proiectul de ordonanţă de urgenţă pentru crearea cadrului legal prin care tinerii fermieri vor putea obţine, prin concesiune, teren de la stat de maximum 50 de hectare.

„Pe lista suplimentară a şedinţei de guvern, a fost introdus un alt proiect de ordonanţă de urgenţă, de asemenea, pentru aplicarea unui program inclus în Planul naţional de investiţii şi relansare economică al Guvernului Orban; Este vorba de proiectul privind instituirea unor măsuri pentru sprijinul tinerilor fermieri. În acest caz se creează cadrul legal pentru a putea concesiona teren din domeniul public al statului pentru instalarea tinerilor fermieri. Aceştia vor putea obţine, prin concesiune, teren de la stat de maximum 50 de hectare”, a declarat Ionel Dancă, șeful cancelariei premierului, la finalul şedinţei de guvern.

- articolul continuă mai jos -

 

Sursa Foto: Inquam Photo/protest fermieri

Comentarii
  • Puii de securici isi iau teren pt. pensiune. Stati geana pe viitori ‘proprietari’. Poate planteaza niste salcami sa intinereasca padurea dupa ce-au defrisat-o complet …

  • Sigur ca o sa primeasca, dar in rate, la ghiveci.

  • Vladimir Putin e un gunoi

    Parca daduse PSD Olt o lege conform careia numai cei care sunt deja fermieri pot cumpara teren.

    Asta ce ticalosie mai e? Ce teapa? Ce pacaleala? Ca doar statul roman e crima organizata, n-o sa inceapa sa faca lucruri cinstite.

  • Tinerii ia calea strainatatii, nu vor sa fie arendasii hotilor si coruptilor.

  • Se bagă miliarde de euro agricultură dar in schimb mâncăm alimente numai din import. Am ajuns țară exportatoare de materie primă și mâna de lucru. Terenurile, ajutoarele de stat, subvențiile sau toate beneficiile trebuie acordate fermierilor care se asociază, produc, procesează și valorifică producțiile. Se dau subvenții unora care nu lucrează terenul se acoperă de hârtii dar pe teren culturile nu există sau animale declarate pe hârtie nu există în teren.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole