Sportivul român David Popovici este campion european la 200 m liber, în…

Sursa foto: Facebook / Dinamo

Sportivul român David Popovici este campion european la 200 m liber, în bazin scurt

Sportivul român David Popovici a obţinut, sâmbătă, medalia de aur la proba de 200 m, liber, în bazin scurt, la Campionatele Europene de Natație de la Kazan.

Popovici a încheiat proba cu timpul 1:42.12, nou record naţional, potrivit CS Dinamo.

Pe locul doi s-a clasat olandezul Luc Kroon (1:42.20), iar pe trei a terminat tot un olandez, Stan Pijnenburg (1:42.51).

De la ora 19.09, Popovici va concura şi în semifinale la 100 m liber, fază în care este calificat şi Robert Glinţă.

„INOT. AURRR!!! David POPOVICI – campion european în proba de 200 de metri liber cu nou record național! David Popovici (CS Dinamo) aduce României primul AUR la Europenele în bazin de 25 de metri de la Kazan (Rusia). David a câștigat proba de 200 de metri liber cu 1:42,12!!! Noul campion european al probei! Bravo, David! Felicitări Adrian Rădulescu!!!”, se precizează pe contul de facebook al CS DInamo

Glinţă a obţinut două medalii la Kazan: argint la 100 m spate şi bronz la 50 m spate.