Home » Articole » Şofer oprit în trafic de poliţişti cu focuri de armă, la Constanța

Şofer oprit în trafic de poliţişti cu focuri de armă, la Constanța

Şofer oprit în trafic de poliţişti cu focuri de armă, la Constanța
sursa foto: Direcția Generală de Poliție a Municipiului București
Ascultă articolul

Un tânăr de 26 de ani a fost oprit, marţi, de poliţişti în trafic cu focuri de armă, pe drumul naţional DN 22C, între Medgidia şi Poarta Albă, existând bănuiala că autoturismul pe care acesta îl conducea fusese furat, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa, transmite Agerpres.

Conducătorul auto a fost urmărit în trafic după ce a refuzat să oprească la semnalul regulamentar făcut de poliţişti.

- articolul continuă mai jos -

Conform sursei citate, lucrători ai Poliţiei Municipiului Medgidia au efectuat marţi semnal regulamentar de oprire unui conducător auto, despre care existau informaţii că ar fi sustras vehiculul în cauză. Conducătorul auto şi-ar fi continuat deplasarea, pe DN 22C, către localitatea Poarta Albă, refuzând să se supună somaţiilor poliţiştilor.

„Astfel, echipajul de poliţie a pornit în urmărirea acestuia, pe podul rutier Poarta Albă Midia-Năvodari, continuând somaţiile regulamentare pentru oprire. Întrucât, bărbatul care se afla la volanul vehiculului a refuzat să oprească, poliţiştii au executat un foc de avertisment în plan vertical. La un moment dat, conducătorul auto a oprit vehiculul şi ar fi încercat să fugă de poliţişti, acesta fiind identificat de poliţişti în scurt timp şi condus la sediul poliţiei”, reiese dintr-un comunicat de presă transmis de IPJ Constanţa.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că autoturismul aparţine unui tânăr de 22 de ani.

Şoferul care a vrut să fugă de poliţişti, în vârstă de 26 de ani, din municipiul Medgidia, figurează în bazele de date cu dreptul de a conduce autovehicule suspendat pentru perioada în curs. Totodată, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările poliţiştilor sunt în derulare.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole