Simone Tempestini a câştigat Raliul Moldovei, a șasea etapă a Campionatului Național…

sursa foto: Facebook/ Raliul Moldovei

Simone Tempestini a câştigat Raliul Moldovei, a șasea etapă a Campionatului Național de Raliuri

Campionul en titre al României, Simone Tempestini, a câştigat, duminică, Raliul Moldovei, etapa a şasea a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Tempestini a câştigat Raliul Moldovei şi la prima sa participare, în 2018.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 28 min 33 sec 6/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 41 sec 9/10, şi de Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 03 min 00 sec 5/10.

Fostul campion naţional Valentin Porcişteanu, câştigător al Raliului Moldovei în 2019, a încheiat pe locul 5.

În total, 52 de echipaje, inclusiv 5 străine (din Turcia, Bulgaria şi Italia), au fost prezente la startul festiv care s-a dat în Piaţa Tricolorul din Bacău.

Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general, cu 187,6 puncte, urmat de Andrei Gîrtofan, 186,2 puncte, în timp ce Tempestini are 164 de puncte. Se iau în calcul cele mai bune şapte rezultate din totalul de nouă etape programate.

Etapa a şaptea a sezonului va fi Raliul Iaşului, în perioada 2-4 septembrie.

sursa: News.ro