Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sectorul HoReCa a transmis o scrisoare deschisă către Parlament, prin care cere ca Guvernul să nu elimine complet impozitul specific aplicat sectorului, măsură vehiculată în aceste zile ca parte a pachetului de măsuri fiscale analizat în coaliția de guvernare.
Atât Organizația Patronală a Hotelurilor și Restaurantelor din România, cât și Alianța pentru Turism transmit că își exprimă îngrijorarea cu privire la modificările fiscale anunțate în spațiul public în ultima săptămână, în special modificarea legată de eliminarea impozitului specific, și solicită o consultare în prealabil cu organizațiile reprezentante ale mediului privat.
„După o criză fără precedent, cauzată de pandemie, care a însemnat 2 ani de colaps financiar și afectarea masivă a industriei turismului, afacerile din domeniu abia au început să intre pe o pantă de revenire și au nevoie de predictibilitate și stabilitate. Înțelegem necesitatea îmbunătățirii măsurilor fiscale și credem în eficientizarea colectării taxelor ca măsură principală, dar făcute în ideea de a nu opri creșterea economică, în contextul recesiunii globale care se resimte puternic”, arată organizațiile reprezentante ale sectorului HoReCa.
Citește integral pe economedia.ro