Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Liceul Alimentar din Timişoara va fi închis în perioada 9 – 11 martie, pentru igienizare, după diagnosticarea cu Covid-19 a celor doi elevi de 16 ani, colegi de clasă, care acum sunt internaţi la Spitalul de Boli Infecţioase “Victor Babeş”, scrie Agerpres. Hotărârea vine la două zile după ce Direcţia de Sănătate Publică Timiș a suspendat doar cursurile la clasa celor doi.
La Prefectura Timiş a avut loc o şedinţă a Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă în care s-a luat decizia de a se suspenda, în perioada 9-11 martie, toate cursurile la liceul unde au fost depistate două cazuri de coronavirus, la elevi de 16 ani din clasa a IX-a, relatează News.ro.
Prefectura Timiş anunță, într-un comunicat de presă, că “au fost puse în discuţie măsurile care trebuie luate la nivelul acestei unităţi de învăţâmânt şi, la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică şi a Inspectoratului Şcolar General, s-a luat, în unanimitate, hotârârea de suspendare a cursurilor la unitatea şcolară, pentru moment, în perioada 9-11 martie. Decizia a fost luată pentru igienizarea generală a întregii unităţi de învăţâmânt”.
Nu este adevarat. Nici profesorii si nici elevii nu au fost informati despre asa ceva. De la Inspectoratul Scolar sau directiune nu s-a comunicat nimic.