Meci spectaculos în Champions League: Şahtior Doneţk câștigă cu 3-2 la Antwerp,…

sursa foto: Facebook/ FC SHAKHTAR

Meci spectaculos în Champions League: Şahtior Doneţk câștigă cu 3-2 la Antwerp, după 2-0 la pauză pentru gazde/ Belgienii au ratat un penalty în minutul 90+7

Şahtior Doneţk a obţinut o victorie senzaţională în a doua etapă a grupelor Champions League, scor 3-2 cu Royal Antwerp, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0. Gazdele au marcat prin Arbnor Muja (3) şi Michel-Ange Balikwisha (33), dar campioana Ucrainei a izbutit să întoarcă scorul după pauză, graţie golurilor înscrise de Danilo Sikan (48, 76) şi Iaroslav Rakiţki (71).

Antwerp putea smulge un egal, dar Toby Alderweireld a ratat un penalty în min. 90+7 (şut pe lângă).

Și Atletico Madrid a trecut cu 3-2 de Feyenoord Rotterdam, pe Metropolitano, după ce campioana Olandei a condus cu 1-0 şi 2-1.

Pentru Feyenoord au înscris Mario Hermoso (7, autogol) şi David Hancko (34), dar echipa antrenată de Diego Simeone a revenit de fiecare dată prin Alvaro Morata (12) şi Antoine Griezmann (45+4). Morata a marcat golul victoriei imediat după pauză (47), dar la succes o contribuţie importantă a avut şi portarul sloven Jan Oblak, cu mai multe intervenţii salutare.

Atletico a reuşit prima victorie din grupă, după o remiză cu Lazio în prima etapă.