Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat Moscova că a ales o „escaladare” în locul unui armistițiu de Paște, după ce Rusia a lansat un nou atac de amploare, mortal, cu drone și rachete asupra Ucrainei, relatează BBC.
Șase civili au fost uciși, iar alți 40 au fost răniți, după ce Rusia a lansat sute de drone și rachete asupra întregii țări.
Atacurile majore pe timp de zi, care erau cândva rare, au devenit din ce în ce mai frecvente.
Totul se întâmplă în contextul în care eforturile de a pune capăt războiului, conduse de Statele Unite, au stagnat, după ce președintele american Donald Trump și echipa sa și-au mutat atenția către conflictul din Orientul Mijlociu.
Între timp, Zelenski a fost de acord cu o evaluare a serviciilor britanice de informații, potrivit căreia situația de pe linia frontului din est este „cea mai favorabilă” pentru Ucraina din ultimele 10 luni, avansul trupelor ruse părând să fi încetinit.
Cu toate acestea, atacurile aeriene nu s-au oprit.
În regiunea Jîtomîr, la vest de capitala Kiev, salvatorii au fost nevoiți să caute supraviețuitori sub dărâmăturile locuințelor, după ce un întreg șir de case a fost distrus.
În regiunea Kiev, o dronă a fost filmată în timp ce se îndrepta spre un bloc de locuințe, lovindu-l și provocând un incendiu.
La Harkiv, în nord-estul Ucrainei, o femeie a fost ucisă, iar alte persoane au fost grav rănite într-o zi de atacuri pe care primarul a descris-o drept „una dintre cele mai mari” suferite de oraș până acum.
Zelenski a descris bombardamentul drept răspunsul Rusiei la propunerea sa de armistițiu temporar pentru sărbători: creștinii ortodocși sărbătoresc Paștele în weekendul următor atât în Ucraina, cât și în Rusia.
„Rușii nu au făcut decât să își intensifice atacurile, transformând ceea ce ar fi trebuit să fie liniște pe cer într-o escaladare de Paște”, a scris el pe X.
În ultimele zile, Ucraina a lansat la rândul său mai multe atacuri în adâncimea teritoriului rus, vizând în special infrastructura energetică de pe coasta de nord. Un port, la Ust-Luga, a fost lovit de mai multe ori de drone, forțând Rusia să suspende exporturile.
Sâmbătă, un consilier al Ministerului Apărării de la Kiev a declarat că o uzină industrială din Toliatti, în sudul Rusiei, care produce produse din cauciuc folosite în echipamente militare, a fost lovită peste noapte.
Ucraina a raportat, de asemenea, un atac asupra unei stații electrice din Taganrog, la Marea Azov, precum și faptul că resturi de drone au lovit o navă.
Guvernatorul local din Rusia a confirmat un atac cu „dronă inamică” la Toliatti și a spus că un angajat al unei „întreprinderi industriale” a fost rănit de schije. O clădire rezidențială a fost, de asemenea, avariată.
Zelenski a spus că oferta unui armistițiu de sărbători rămâne valabilă dacă Moscova este de acord și că acest mesaj a fost transmis în cadrul unei convorbiri cu emisarii lui Trump, Steve Witkoff și Jared Kushner.
Planurile pentru noi discuții față în față cu Rusia, mediate de Statele Unite, au fost amânate de două ori. Moscova susține că acestea sunt „în așteptare”.
Zelenski a spus că echipa lui Trump este binevenită să vină la Kiev și apoi să meargă la Moscova pentru a menține viu procesul de pace.
Există însă îndoieli dacă Moscova caută cu adevărat un acord, în condițiile în care contextul global s-a schimbat în favoarea sa.
Pentru Ucraina, o posibilă penurie de combustibil și creșterea prețurilor, cauzate de războiul din Iran, reprezintă un motiv de îngrijorare: trupele de pe front au nevoie de cantități mari de motorină pentru tancuri și vehicule.
În schimb, pentru Rusia, situația este favorabilă, deoarece poate obține mai mulți bani din exporturile de energie pentru a-și finanța producția de armament și plata soldaților.
Există, de asemenea, temeri privind o posibilă lipsă de rachete defensive americane necesare pentru a intercepta rachetele balistice lansate de Rusia asupra Ucrainei, în contextul în care multe sisteme Patriot americane sunt acum utilizate în războiul cu Iranul.
„Cu cât războiul din Orientul Mijlociu durează mai mult, cu atât crește riscul să primim mai puțin armament”, le-a spus Zelenski jurnaliștilor la Kiev, în mesaje înregistrate. „Este extrem de dificil – poate una dintre cele mai mari provocări.”
El a descris totuși situația de pe front drept „stabilă”, cu mici câștiguri teritoriale în unele zone și pierderi în altele, sugerând că riscul unei străpungeri majore din partea Rusiei a scăzut.
Chiar și așa, Ucraina pare să se concentreze acum pe menținerea pozițiilor, nu pe ofensivă.