Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Oficialii ruși spun că nu se aşteaptă ca Gazprom să reducă livrările de gaze către alţi clienţi europeni dar precizează că schema prin care cumpărătorii plătesc în ruble pentru gaze va funcţiona aşa cum era planificat, relatează Agerpres, conform Reuters.
Gazprom a întrerupt de la 1 iunie livrările de gaze naturale către Orsted (Danemarca) şi Shell Energy, care furnizează o parte din gaze Germaniei, deoarece nu au plătit în ruble pentru gazele livrate în aprilie.
Gazprom Export a cerut clienţilor europeni să plătească în ruble pentru livrările de gaze ruseşti, ca urmare a sancţiunilor impuse Moscovei pentru invadarea Ucrainei.
Deja, Gazprom a oprit livrările de gaze naturale în Polonia, Bulgaria, Finlanda şi Ţările de Jos, în absenţa plăţilor în ruble de la cele patru ţări.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat joi că oricine avea să fie tăiat de la livrări nu mai primeşte acum gaze ruseşti.
„Sistemul funcţionează … şi cei care primesc gaz lucrează conform noului sistem”, le-a spus jurnaliştilor Peskov.
Întrebat dacă ar trebui aşteptate noi tăieri de gaze, oficialul rus a răspuns: „Nu”.
Companiile din Germania, Italia şi Franţa au anunţat că vor colabora în cadrul noii scheme de plăţi a Moscovei pentru a menţine livrările, în condiţiile în care Europa vrea să-şi reducă gradual dependenţa de energia din Rusia în următorii ani.
Sursa foto: Facebook/ Gazprom
Săsu găpu la gazul rusesc!
Darvinele, putin respect pt Divinitate n ‘ar strica!!
Cum rubla valoreaza fix cat hartia igienica, intreb pt un prieten….merge sa platesc gazul cu hartie in 2 straturi, neparfumata?
exploateaza rusii slabiciunile UE, adica faptul ca statele europene nu sunt unite.
Ar trebui sa le impuna rusilor pret maxim la gaze si petrol, dar un pret derizoriu. Daca vor bine, daca nu sa si le.bage undeva….
Daca pica o racheta „ISkander” peste conducta lor de 2 lei ce vor mai cumpara colaboratorii europeani ai putineiului? vor consuma caldura de la soare si iarna desigur si tot ecuatia rusilor se duce pe apa Sambetei.
Eu sunt surprins ca la atata macel in Ucraina , nici o conducta nu a patit nimic…Surptinzator cata groja au ambele parti de ele…
ISKANDER e racheta ruseasca, din alea cu ghidaj gps. Si gazul e rusesc.
Dupa trei luni jumate de tam tam in media, tu inca nu stii asta?