Rugby Cupa Mondială 2023: Africa de Sud câștigă finala cu Noua Zeelandă,…

rugbyworldcup.com

Rugby Cupa Mondială 2023: Africa de Sud câștigă finala cu Noua Zeelandă, 12 – 11

A fost o victorie a angajamentului fizic total, Africa de Sud utilizându-și cu efect forța pachetului de înaintași și apărându-se cu o ferocitate rar întâlnită, transmite RFI

Meciul a fost influențat de cartonașul galben primit de flankerul All Blacks, Shannon Frizzell, și apoi cel roșu de căpitanul neo-zeelandez, Sam Cane, primul într-o finală RWC, care au oferit Springboks posibilitatea să conducă la pauză cu 12 – 6, prin patru penalități transformate de mijlocașul la deschidere Handre Pollard, față de două ale omologului său, Richie Mounga.

După pauză, All Blacks au revenit în atac, au profitat de un cartonaș galben al căpitanului și flankerului Springbok, Siya Kolisi, și au marcat un eseu prin fundașul Beuaden Barrett, dar Mounga a ratat transformarea, scorul ajungând All Blacks 11 Springboks 12.