Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
România a fost încadrată de Cipru în categoria C privind expunerea la coronavirus, astfel că românii mai pot călători în Cipru doar în interes profesional sau dacă au cetățenie. Chiar și așa, ei vor trebui să stea în izolare timp de 14 zile, transmite Ministerul Afacerilor Externe.
Din categoria C mai fac parte Luxemburg, Muntenegru, Portugalia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Serbia și Suedia.
Cetățenii proveniți din statele încadrate la categoria C nu pot călători în scop turistic în Republica Cipru, mai transmit autoritățile.
Comunicatul integral al MAE
”În continuarea comunicării din 23 iulie referitoare la noile condiții de călătorie în Republica Cipru, Ministerul Afacerilor Externe face următoarele precizări:
România a fost inclusă pe lista statelor din categoria C, alături de Luxemburg, Muntenegru, Portugalia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Serbia și Suedia.
Conform noilor măsuri, accesul pe teritoriul Republicii Cipru este permis cetățenilor care vin din statele incluse în categoria C, după cum urmează:
Conform informațiilor comunicate de autoritățile cipriote, necompletarea autorizației de călătorie pe portalul www.cyprusflightpass.gov.cy poate conduce la blocarea îmbarcării sau, la aterizarea în Cipru, la o amendă de 300 de euro.
De asemenea, toate persoanele care sosesc în Republica Cipru din state incluse la categoria C trebuie să se autoizoleze pentru o perioadă de 14 zile.
Cetățenii proveniți din statele încadrate la categoria C nu pot călători în scop turistic în Republica Cipru.
Totodată, MAE reamintește că, începând cu data de 17 iulie a.c, autoritățile cipriote nu mai permit turiștilor să traverseze în partea de nord a insulei. Cetățenii români care se află în partea de nord a insulei nu vor primi autorizația de trecere decât în cazuri umanitare (deces al unui membru de familie, situații medicale de urgență), deplasarea urmând a avea loc exclusiv prin punctul de trecere Metehan.
MAE reiterează, de asemenea, că lista statelor din care este permisă intrarea în Republica Cipru este actualizată săptămânal de către Ministerul cipriot al Sănătății, în funcție de datele epidemiologice din fiecare țară.
Ministerul Afacerilor Externe reamintește că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Nicosia: 00357 22495333, 00357 22517333, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefonul de urgență al ambasadei: 00357 97812277”.
sursa foto: Pixabay.com
Categoria C inseamna ciuma 100%.
Romania ar trebui sa aplice principiul reciprocitatii indiferent daca restrictiile au o baza reala sau nu, ca asa vedeti ca toti ne considera ciumatii europei, cand la ei se cer masuri baga romania la index ca oricum ai nostrii nu reactioneaza, o nota de protest tipizat macar dom’ tovaras Aurescu?