Roger Federer, reacție nervoasă după ce arbitrul l-a penalizat pentru că a…

sursa foto: Facebook/ Roger Federer

Roger Federer, reacție nervoasă după ce arbitrul l-a penalizat pentru că a fost ”prea lent” când s-a dus să-și ia prosopul

Roger Federer, locul 8 ATP, şi-a ieşit din pepeni după ce a primit un avertisment în timpul meciului cu croatul Marin Cilici, locul 47 ATP, din turul al doilea al French Open şi a avut o discuţie lungă cu arbitrul de scaun.

Elveţianul a câştigat destul de uşor primul set, cu 6-2, apoi şi-a pierdut serviciul şi a fost condus de Cilici pe tot parcursul setului secund. La 1-3, Federer s-a dus să-şi ia prosopul şi să-şi şteară racheta şi a primit un avertisment pentru că a întârziat serviciul adversarului său. Cilici era pregătit să servească, dar fostul lider ATP nu era la primire.

Potrivit lefigaro.fr, considerând că a fost penalizat în mod nedrept, Roger Federer s-a sprijinit cu mâna pe fileu în faţa scaunului arbitrului, şi-a încrucişat picioarele şi a explicat, cu gesturi lămuritoare: „Vin de aici, mă duc acolo, mă întorc. Crezi că sunt lent? Nu m-ai văzut niciodată jucând? El a făcut asta de zece ori în primul set şi nu l-ai oprit”.

Federer a continuat apoi agasat. „Asculţi sau vorbeşti? Te-am ascultat până acum, tu mă asculţi? (…) Crezi că a fost deranjat că a durat prea mult, hai să-l întrebăm!” Şi Federer i-a strigat rivalului său: „Am fost prea lent?”

Elveţianul a reluat jocul după minute bune, în aplauzele publicului, dar fără a reuşi să-şi scoată episodul din memorie. La schimbarea terenurilor, supărat în continuare, a vorbit din nou cu arbitrul, care a rămas la părerea sa.

„Este pentru prima dată când un tip serveşte în timp ce eu nu sunt încă acolo şi tu nu ai reacţionat, nu spui nimic…”, a spus Federer, indicând că nu a înţeles că Marin Cilici părea să dea semne de nerăbdare. „M-am gândit că ai înţeles”, a răspuns arbitrul. „Te-ai gândit… Te-ai gândit greşit”, a reacţionat imediat favoritul numărul 8.

Roger Federer a pierdut setul secund, 2-6, apoi s-a impus într-un set 3 foarte echilibrat, 7-6 (4). Scăpat de tensiune, elveţianul a defilat în setul al patrulea şi a câştigat meciul cu 6-2, 2-6, 7-6 (4), 6-2, după două ore şi 35 de minute de joc.

În turul al treilea, el va evolua cu germanul Dominik Koepfer, locul 59 ATP.

sursa: News.ro, sursa foto: Facebook/ Roger Federer