G4Media.ro

Restructurare masivă la Primăria Arad: îşi reduce organigrama cu 360 din cele…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

19 comentarii

  1. Pai sa ne spuna in detaliu cum vor fi concediați!
    Toata lumea crede ca organigramele sunt aprobate de ANFP iar apoi nu poti sa mai dai afara un functionar public.
    Nicusor Dan ne pacaleste prin lipsa de implicare?!
    Companiile alea ale primariei mai au pierderi? Ma refer la cele care administreaza soft-uri si baze de date…. in primul rand

    • @Cloudfare E vorba de Arad, postacule.

    • E vorba de azi la Arad, maine-n toata tara.
      Cât mai costa un domeniu Microsoft Windows oare si cat s-ar economisi daca ar trece pe Linux?

    • @cloudfare

      A crapat kernelu’ in linux din cauza ta:))))

      Du-te bai baiatule la scoala sau repeta liceul pt ca nu ai inteles nimic:)))

    • E diferența între personal contractual și funcția publică, dar după ce a venit noul cod administrativ, poți restructura ce vrei tu

    • @alex: daca-si cumpara computerele de la E-Boda asa patesc… licentele alea de microsoft office, merita banii, cand exista OpenOffice?

    • Ba Cloudfare, tu esti distrus rau de tot. Cum iti poti imagina in mintea aia ingusta a ta ca institutiile vreunui stat isi poate permite sa foloseasca Linux si OpenOffice? Tu esti retartdat? Pai cand statul roman incheie un contract cu Microsoft, nu cumpara doar licente. Cumpara licente, suport tehnic 24H/24H, cumpara structuri VPN, managementuri baze de date…etc. Tu crezi ca un contract cu guvernul unui stat e la fel ca si cum ti-ai cumpara tu Windows de la Altex? Doamne cat de redus mintal poti fi. Nu credeam ca exista asemenea specimene…

    • Tele-Orman, e vorba despre primarii in subiect.
      Evident nu stii mare lucru despre aplicatii client – server.
      Iar VPN-ul merge bine mersi si pe linux

    • În primării și prefecturi sunt salarii mari, se merită să te angajezi.
      La stat ca angajat bugetar este sigur jobul.
      Corupția este majoră!

  2. Propun să îți ceri scuze și să te împaci cu Logica.

    Ea se descurcă fără tine, dar..

  3. Da, da’ intai tre sa fi trecut pe la Master

  4. „Decât” o sumară comparație.
    Timișoara-350.000 locuitori-680 angajați la primărie
    Arad-180.000 locuitori-1.150 angajați la primărie
    Despre ce naiba vorbim Bibica?!

  5. Daca treci prin Arad , nu e diferenta fata de Mosul , Irak .
    Toate tind sa cada la pamant . urat oras .

  6. Organigrama Primariei municipiuli Arad, postata acum pe Site-ul Pprimariei Arad arata:
    – TOTAL posturi 903
    – Functii publice 683
    – Personal contractual 217
    – Demnitari 3
    TOTAL 903 Posturi!

    De unde anunta astia ca „restructureaza 360 din cele 1.150 de posturi”???!!
    Unde-s alea 1150 de Posturi, unde e acea Organigrama cu 1150 Posturi, ca pe Site-ul Primariei Arad Organigrama oficiala mentioneaza CLAR un TOTAL de 903 Posturi??!!!
    E ca la Reducerile de Blake Friday, exemplu: Anunturi de reduceri la frigidere ultramega de la 3500 Lei la 2500 Lei, cand Pretul maxim al acelui frigider nu a fost niciodata de 3500 Lei!
    Asa si Primaria Arad!
    Gasiti Organigrama pe Site-ul Primariei Arad!

  7. „radu mamii , radule ” ,
    … da’ la scoala la care ai invatat tu , v-au povestit profesorii despre cine creeaza locuri de munca?

  8. Acum sa comparam cu Primaria Oradea unde Ilie Bolojan a facut restructurari reale!
    Oradea:
    Populatie – 201.000 locuitori
    Suprafata – 115 kmp
    Primaria Oradea – TOTAL posturi – 578!!!
    Din care 532 sunt Ocupate, 9 Suspendate si 37 Vacante!

    Arad:
    Populatiie – 162.000 locuitori
    Suprafata – 45 kmp.
    Primaria Arad, TOTAL Posturi acum – 1150(spune anuntul!)
    Total posturi DUPA restructurare – 790 Posturi

    Cluj
    Populatie – 303.000 locuitori
    Suprafata – 179 kmp.
    Primaria Cluj Napoca – Total Posturi 1099!!
    (O Organigrama stufoasa, te pierzi!!)

    Comparati!
    La fel e la TOATE Primariile: Organigrame stufoase, clientelare de care NU se atinge nimeni, cel mult politrucii simuleaza restructurarea, ca la Arad!!!

    • Unii din primarie nu stiu sa foloseasca PC-ul si sunt inca cu pixul si hartia… mai se roaga de cineva sa faca ceva in excel. Salariul si beneficiile sunt totusi la locul lor.

  9. Mai @cloudflare. Tu confuzi licenta MS cu domeniul? Esti bine. In alta ordine de idei ia instaleaza-le orice distributie de Linux retardatilor de la stat sa vezi ce se va intampla. Se cheama DoS daca tot ti-ai afisat un nick asa pompos. Vreo 10 ani aia vor miorlai ca nu se pricep la Linux care apropo e un kernel, GNU/Linux e termenul correct. Iti vor elibera cel mai simplu document in 444 de zile. Tu esti normal?