Home » Articole » Republica Moldova exportă tot mai mult alcool, dar mai puține mărfuri decât în 2022: 31% din totalul exporturilor ajung în România / Exporturile către UE au scăzut cu 11%, iar cele către statele CSI au crescut cu 27%

Republica Moldova exportă tot mai mult alcool, dar mai puține mărfuri decât în 2022: 31% din totalul exporturilor ajung în România / Exporturile către UE au scăzut cu 11%, iar cele către statele CSI au crescut cu 27%

Republica Moldova exportă tot mai mult alcool, dar mai puține mărfuri decât în 2022: 31% din totalul exporturilor ajung în România / Exporturile către UE au scăzut cu 11%, iar cele către statele CSI au crescut cu 27%
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

În primele 6 luni 2023, exporturile de mărfuri din Republica Moldova s-au redus cu 10,9% față de perioada similară a anului 2022, arată datele Biroului Național de Statistică, informează Agenția de presă Rador, care citează Unimedia.

Exporturile către UE au scăzut cu 11,3%, deținând o pondere de 61,3% din cifra totală. În același timp, exporturile către CSI au crescut cu 27,4%, deținând o pondere de 25,6% din suma totală. În semestrul I al anului curent, principalele țări de destinație a exporturilor de mărfuri moldovenești au fost: România (31,6%), Ucraina (17,6%), Italia (6,8%), Germania (5,5%), Federația Rusă (4,0%), Turcia și Cehia (câte 3,9%).

- articolul continuă mai jos -

Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, exporturile de mărfuri destinate țărilor Uniunii Europene în ianuarie – iunie 2023 au totalizat 1250,9 milioane dolari SUA (cu 11,3% mai puțin, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2022), deținând o pondere de 61,3% în total exporturi, în scădere cu 0,3 puncte procentuale față de ianuarie – iunie 2022.

Exporturile de mărfuri destinate țărilor CSI în ianuarie – iunie 2023 au avut o valoare de 523,8 milioane dolari SUA (cu 112,8 milioane dolari SUA sau cu 27,4% mai mult, în raport cu perioada similară din anul 2022), care echivalează cu o cotă de 25,6% în total exporturi, în creștere cu 7,7 puncte procentuale, comparativ cu ianuarie – iunie 2022. Această majorare a fost generată, în principal, de sporirea exporturilor de mărfuri în Ucraina (cu 109,9 milioane dolari SUA sau cu 44,0% mai mult, față de ianuarie – iunie 2022).

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole