Home » Articole » Reporteri Fără Frontiere depune plângere la Curtea Penală Internaţională cu privire la „crime de război” împotriva jurnaliştilor în Palestina şi Israel / Plângerea prezintă cazurile a nouă jurnalişti ucişi şi doi răniţi

Reporteri Fără Frontiere depune plângere la Curtea Penală Internaţională cu privire la „crime de război” împotriva jurnaliştilor în Palestina şi Israel / Plângerea prezintă cazurile a nouă jurnalişti ucişi şi doi răniţi

Reporteri Fără Frontiere depune plângere la Curtea Penală Internaţională cu privire la „crime de război” împotriva jurnaliştilor în Palestina şi Israel / Plângerea prezintă cazurile a nouă jurnalişti ucişi şi doi răniţi
Photo 144767839 © Wellphotos | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Organizaţia nonguvernamentală Reporteri Fără Frontiere (RSF) anunţă miercuri că a sesizat Curtea Penală Internaţională (CPI) cu privire la crime de război împotriva jurnaliştilor în Palestina şi Israel, relatează AFP, preluată de News.ro.

„RSF a depus plângere cu privire la crime de război la biroul procurorului CPI la 31 octombrie 2023”, anunţă organizaţia într-un comunicat.

- articolul continuă mai jos -

Plângerează „detaliază cazurile a nouă dintre jurnaliştii ucişi începând de la 7 octomrbie, şi alor alţi doi răniţ în exercitarea funcţiei”, precizează în comunicat RSF.

Curtea Penală Internaţională nu are obligaţia să preia acest dosar.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole