Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorului după sesizări privind agresarea unor copii la un centru educaţional din municipiul Ploieşti, transmite Agerpres.
„Poliţiştii din cadrul Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova – Secţia nr. 4 Poliţie Ploieşti efectuează verificări şi activităţi procedurale într-o cauză penală privind posibile fapte de natură abuzivă sesizate într-un centru educaţional din municipiul Ploieşti, aspectele reclamate vizând conduita unei angajate faţă de doi minori. (…) Din datele şi informaţiile preliminare administrate până în prezent a rezultat că suspiciunile vizează posibile comportamente necorespunzătoare exercitate asupra a doi minori, în perioada martie-aprilie 2026, de către o femeie în vârstă de 29 de ani, în contextul exercitării atribuţiilor profesionale desfăşurate în cadrul unităţii educaţionale respective”, a informat, marţi, IJP Prahova.
Surse judiciare au precizat că persoana acuzată de comiterea faptelor ar fi o educatoare, care i-ar fi tras de urechi pe copii, le-ar fi vorbit urât, iar pe unul dintre ei l-ar fi lovit cu palma peste faţă. În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorului. Activităţile investigative sunt desfăşurate sub coordonarea unităţii de parchet competente. AGERPRES / (AS – redactor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă)