Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Real Madrid a anunțat „sancțiunea istorică” pentru Tchouameni și Valverde, protagoniștii unei altercații de la Valdebebas care a culminat cu spitalizarea mijlocașului uruguayan.
Federico Valverde și Aurelien Tchouameni au scăpat de sancțiunea sportivă, după ce ambii fotbaliști s-au prezentat în fața instructorului dosarului recunoscându-și greșeala și cerându-și scuze atât unul altuia, cât și clubului, staff-ului și suporterilor. Astfel, nici Valverde, care va lipsi între 10 și 14 zile din cauza rănii suferite în timpul altercației, nici Tchouameni, nu vor fi scoși din circuitul echipei și nu vor rata meciuri pe motive disciplinare, potrivit presei madrilene.
Totuși, protagoniștilor incidentului de ieri le-a fost aplicată o sancțiune financiară fără precedent în istoria recentă a clubului, dar și a fotbalului: 500.000 de euro pentru fiecare.
Nu prezența în fața oficialilor clubului a fost scena datorită căreia francezul și uruguayanul și-au cerut scuze. Potrivit informațiilor AS, care citează surse apropiate lui Valverde, cei doi făcuseră pace deja de ieri după o conversație la rece, conștienți de amploarea celor ce tocmai avuseseră loc.
„Real Madrid C. F. anunță că, după faptele care au dus ieri la deschiderea unui dosar disciplinar împotriva jucătorilor noștri Federico Valverde și Aurélien Tchouameni, ambii s-au prezentat astăzi în fața instructorului dosarului.
În timpul acestei audieri, jucătorii și-au arătat regretul total pentru cele întâmplate și și-au cerut scuze unul altuia.
De asemenea, și-au transmis scuzele către club, colegi, stafful tehnic și suporteri, iar amândoi s-au pus la dispoziția Real Madrid pentru a accepta sancțiunea pe care clubul o va considera oportună.
În aceste circumstanțe, Real Madrid a decis să impună o sancțiune financiară de cinci sute de mii de euro fiecărui jucător, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare.”
„O sancțiune financiară de cinci sute de mii de euro pentru fiecare jucător, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare.” Tradus de MARCA: lovitură foarte dură la buzunar, dar fără consecințe sportive. Clubul blanco a vrut să transmită un mesaj de autoritate printr-o amendă istorică, dar fără să slăbească lotul într-un moment decisiv. Niciunul dintre cei doi nu va fi îndepărtat sau pedepsit pe teren și, de fapt, mijlocașul francez va călători în mod normal la Barcelona pentru a juca El Clasico pe Camp Nou, fiind disponibil pentru Arbeloa în ciuda cutremurului intern trăit în ultimele ore.
Mare branza…500000 euro…adica salariul pe o saptamana….oare ce o sa manance in acea saptamana?