Rapid începe cu un semi-eșec noua ediție a Superligii: 0-0 cu Sepsi,…

sursa foto: Inquam Photos/ Vali Marin

Rapid începe cu un semi-eșec noua ediție a Superligii: 0-0 cu Sepsi, pe Giulești

Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Sepsi OSK, în prima etapă a Superligii, transmite News.ro.

Pe Giuleşti, prima ocazie a meciului a fost a covăsnenilor, în minutul 11, la o eroare a lui Săpunaru, a cărui pasă înapoi a fost interceptată de Safranko, însă Horaţiu Moldovan l-a blocat pe atacantul lui Sepsi. În minutul 28 Cîrjan putea deschide scorul, dar Mark Tamas s-a aflat pe traiectoria balonului, care a ajuns la Papeau, însă acelaşi Tamas a scos şi al doilea şut trimis de giuleşteni spre poartă. După numai un minut, Cătălin Cîrjan a trimis o lovitură de cap şi balonul a lovit bara transversală a porţii lui Niczuly. Ştefănescu a ratat şi el, din poziţie excelentă, în minutul 34, iar în minutul 41 giuleştenii au cerut penalti la un contact la marginea careului covăsnean, între Jonathan Rodriguez şi Braun, dar arbitrul Colţescu nu a acordat nimic.

Marius Ştefănescu a reuşit să înscrie în minutul 65, când l-a depăşit pe Braun, însă golul a fost anulat de arbitru, după consultarea VAR, pentru o poziţie de ofsaid. Până la final, cele două echipe nu au mai avut ocazii care să iasă în evidenţă şi partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Este al treilea meci consecutiv între cele două echipe în care Rapid nu a marcat.

RAPID: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun – Oaidă (Kait 63), Al. Albu (Borja Valle 79), Papeau (Al. Ioniţă 70) – Cîrjan (Pănoiu 70), Dugandzic, Bamgboye. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

SEPSI: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, M. Tamas, Oteliţă (Oroian 86) – J. Rodriguez, N. Păun, C. Matei (Alimi 80) – M. Ştefănescu (A. Dumitrescu 86), Safranko (Rondon 81), I. Gheorghe (Damaşcan 60). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: I. Cristea 9, Borja Valle 90+5 / M. Bălaşa 2, Oteliţă 30, N. Păun 64, Niczuly 69, J. Rodriguez 68, M. Ştefănescu 68

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Mihai Marius Marica – George Găman

Arbitri VAR: Horia Mladinovici – Bogdan Gheorghe

Observator: Dan Victor Berbecaru