Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
USR îi propune pe Andrei Enescu, Liviu Popescu şi George Pleşu pentru conducerea televiziunii şi a radioului publice şi, respectiv, a Institutului Cultural Român.
Conform unui comunicat transmis de Uniunea Salvaţi România, pentru Consiliul de Administraţie al Societăţii Române de Televiziune, USR îi propune pe Andrei Enescu şi Gabriel Gherghescu (supleant).
Andrei Enescu are peste 21 de ani experienţă în management, dintre care peste 14 ani în media, este fost jurnalist ProFM, fost director general TVR Media şi regizor. În 2015, a înfiinţat Radio Clasic, primul post privat de radio dedicat culturii, muzicii simfonice şi de operă, menţionează USR.
Gabriel Gherghescu, cu o experienţă în media de peste 25 de ani, este producător TVR, fost director TVR 1, fost director de programe TVR, fost şef secţie „Evenimentul zilei”.
Articolul continuă mai jos
Pentru Consiliul de Administraţie al Societăţii Române de Radiodifuziune, USR îi propune pe Liviu Popescu şi Gabriel Basarabescu (supleant).
Potrivit USR, Liviu Popescu are peste 17 ani experienţă în media, este director general interimar al SRR, fost redactor-şef al Ştirilor TVR, fost editor la Prima TV şi Realitatea TV şi fost producător la secţia română a BBC World Service (1999-2002).
Gabriel Basarabescu este producător şi realizator de emisiuni la Radio România Actualităţi din 1997, compozitor, orchestrator şi muzician interpret, fost reprezentant în CA al SRR din partea angajaţilor.
Pentru funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român, USR îl propune pe George Pleşu, licenţiat în economie, respectiv în istoria şi teoria artei, cu un master în management cultural la Universitat Internacional de Catalunya (Barcelona). George Pleşu este preşedintele Asociaţiei Culturale AltIaşi, care a dezvoltat în ultimii 10 ani zeci de proiecte culturale cu impact local şi naţional.
Pentru Consiliul de conducere al Institutului Cultural Român, USR îl susţine pe Dragoş Eduard Neamu, expert cultural la Asociaţia Memorialul Muzeul Colectivizării şi la Direcţia pentru Turism Cultural şi Patrimoniu Istoric Drobeta Turnu-Severin, fost membru în Consiliul Director al Network of European Museum Organisations, fost preşedinte, promotor şi fondator al Reţelei Naţionale a Muzeelor din România, se arată în comunicatul USR.
sursa foto: Facebook/ SRR
Maistrul IC de la G tuna si fulgera impotriva propunerii privindu-l pe Turturica. Vezi Jurnalul video al maistrului de ieri.
Ha, ha, ha!!!! ” Vai, guvernarea asta e de hoți!!! Să ne racordăm și noi slugile la buget!!! Hoții!!! ” Marș, la Moscova, comuniștilor!!!
care usr ?
sa pleci de la guvernare si acum depui candidfati ? mare e gradina ?
PSD şi PNL sigur au nişte scursuri slugarnice incompetente gata să ocupe acele posturi şi să lucreze doar pentru partid. Nu meriţi tu USRişti pe aceste posturi, bugetar infect ce eşti.
Vladushka doreste o competitie corecta intre scursuri din toate partidele. Buna idee!