Home » Articole » Primul caz de Omicron în Mureș: un bărbat vaccinat care a călătorit în Anglia

Primul caz de Omicron în Mureș: un bărbat vaccinat care a călătorit în Anglia

Primul caz de Omicron în Mureș: un bărbat vaccinat care a călătorit în Anglia
sursa foto: G4media
Ascultă articolul

Un târgumureșean care s-a întors din Anglia a fost confirmat pozitiv cu noua variantă de coronavirus la finele anului trecut, iar acum se află în izolare la domiciliu, transmite Rador.

Bărbatul are schemă completă de vaccinare, inclusiv doza de booster, astfel că are o formă ușoară de boală, precizează șeful DSP Mureș, Iuliu Moldovan: „Avem un caz confirmat cu varianta Omicron. Persoana respectivă a avut istoric de călătorie în Anglia. A făcut o formă ușoară de boală. Persoana respectivă a fost vaccinată cu schemă completă de vaccinare, inclusiv booster. E în izolare acasă, e bine.. Manifestările (specifice Omicron) sunt ale unei infecții de căi respiratorii superioare, un guturai, cu dureri în gât, cu tuse, cu rinoree dar fără probleme deosebite”.

- articolul continuă mai jos -

Până la această dată, în România au fost confirmate aproape 100 de cazuri cu noua tulpină de coronavirus iar majoritatea cazurilor sunt la persoane vaccinate.

Totuși, Omicron nu poate trece de toate barierele de apărare ale organismului, relevă un nou studiu realizat de cercetătorii din Africa de Sud, după ce au analizat zeci de mii de cazuri de persoane vaccinate sau trecute prin boală. Aceștia spun că mutațiile acestei tulpini trec de anticorpii din prima linie de apărare a organismului, însă nu și de a doua linie, reprezentată de celulele T. Prezente în organism prin vaccinare sau trecerea prin boală, celulele T previn ca majoritatea infecțiilor să evolueze spre o boală gravă.

Fiind foarte contagioasă, șansele ca persoanele vaccinate să contracteze virusul sunt de aproape patru ori mai mari în cazul Omicron decât Delta, mai spun datele aceluiași studiu.

Știri video

Comentarii
  • Scufita rosie la fund

    Certificatul de vaccinat, îmbibat cu omicron. Frumos, elegant.

    • Perfect, sa moara sosocii de ciuda…
      Inca o saptamana si va testam sistemul imunitar ala natural!

    • Acest certificat verde a facut mai mult rau decat bine.
      O idee cri//mi//nala care a incurajat răspândirea virusului – si implicit spitalizările si decesele.

  • O fi o gripa obisnuita dar, de dragul isteriei, ce nu face omul? Molima asta va deveni interminabila pentru ca e nevoie mereu de subiecte de isterie si de stiri din orice.

    • in afara de sosocarii-sputnikari nimeni nu e isteric, prin urmare la orice articol cu covid imediat apar aurarii

  • Aceleasi simptome le-am avut la Delta (considerata mai grava), fara intepaturi 🙂

    • Iar altii au murit bine mersi de delta. Ultima oara o ruda de 60 si ceva de ani, exact la doua luni dupa ce a murit si sotul ei. Ea a stat la terapie intensiva o luna si nu s-a mai recuperat dupa externare. Probabil nici nu apare ca mort de covid. Evident ambii erau nevaccinati.

  • Normal ca se imbolnavesc vaccinatii, sistemul lor imunitar este praf

    • Comentariul de mai sus este facut de propaganda anti vaccinista folosindu-mi numele - Draggy

      Dupa mintea dvs a celui care a scris bazaconia de mai sus, e normal sa moara de foame cine mananca.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole