Home » Orașul meu » Brașov » Primăria Brașov estimează că va câștiga în acest an între 6 și 10 mii de noi locuitori / ”L-au ales pentru că e cel mai frumos oraş, e oraş turistic, e frumos, are parcuri multe”

Primăria Brașov estimează că va câștiga în acest an între 6 și 10 mii de noi locuitori / ”L-au ales pentru că e cel mai frumos oraş, e oraş turistic, e frumos, are parcuri multe”

Primăria Brașov estimează că va câștiga în acest an între 6 și 10 mii de noi locuitori / ”L-au ales pentru că e cel mai frumos oraş, e oraş turistic, e frumos, are parcuri multe”
Sursa foto: maurerimobiliare.ro
Ascultă articolul

Aproape 3.000 de noi locuitori cu acte în regulă a avut Braşovul doar în prima jumătate a acestui an. Peste 2.700 dintre aceştia au venit din alte judeţe ale ţării, iar 223 de români s-au întors din străinătate şi au ales Brașovul, scrie Bună Ziua Brașov.

Primăria spune că are cifre impresionante în ce priveşte românii care se stabilesc la Braşov.

- articolul continuă mai jos -

„În ultimul an vedem că există un aflux de cetăţeni români care se mută din alte judeţe sau chiar şi din străinătate în municipiul Braşov. Numai în primul semestru din acest an, 3.000 de persoane – majoritatea din alte judeţe ale României  – şi-au stabilit domiciliul la Braşov. Asta fără a ţine cont de populaţia care se mută în jurul Braşovului sau care nu îşi face toate formele legale, dar, totuşi, locuieşte la Braşov. Cred că anul acesta putem spune cu siguranţă că vom ajunge undeva la 6.000 de persoane care îşi stabilesc domiciliul la Braşov şi, dacă îi luăm în calcul pe toţi cei care se mută în zona metropolitană în Braşov, dar nu îşi fac buletinul, cred că o să ajungem chiar la 10.000”, a precizat purtătorul de cuvânt al Primăriei Braşov, Sorin Toarcea.

„Lumea se mută la Braşov pentru că e un oraş frumos, un oraş curat, e un oraş cu potenţial, atrage, sunt locuri de muncă. Din punctul meu de vedere cam astea sunt motivele principale. Sunt venit şi eu din 2013 în Braşov, cu serviciul, cu soţia şi am rămas în Braşov şi o să rămân în Braşov, pentru că e frumos şi e un oraş care-mi place”, spune un braşovean venit din judeţul Buzău.

Comentarii
  • Veniti mai multi! Acum scolile nu sunt decat in 3 schimburi. Daca se va continua asa probabil vor fi 4. Scoli aglomerate, blocuri multe, noi fara spatii intre ele, pe strazi care nu fac fata fluxului de masini, viitoare ghetouri unde nu sunt decat niste mici locuri de joaca pentru cei de gradinita. Dupa gradinita daca nu are tata bani si timp sa il care la vreun sport/activitate se va transforma intr-un obez sau viitor vagabond. Asta e Brasovul. La prima vedere a bine aici, dupa ce te muti iti dai seama ca e doar de fatada. Si va fi mult mai rau. Doar nu va asteptati sa apara scoli, parcuri strazi mai largi!!

  • Asta e primarul ales care spunea acum câțiva ani ca dacă nu îți convine la Brașov, ești liber să pleci? Ce minte scurtă au brașovenii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole