Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Preşedintele polonez Karol Nawrocki, care se opune Pactului Verde al UE, a anunţat joi o iniţiativă ce vizează organizarea unui referendum cu privire la politica în domeniu a Uniunii, suscitând critici din partea coaliţiei proeuropene de guvernare, transmite AFP, transmite Agerpres.
‘Pactul Verde şi sistemul de schimb de cote de emisii (de carbon) înseamnă preţuri mai ridicate la energie, o pierdere de competitivitate a economiei şi prăbuşirea producţiei agricole’, a explicat preşedintele naţionalist Nawrocki într-o alocuţiune pe platforma X.
La referendumul pe care doreşte să îl organizeze în septembrie, el vrea să îi întrebe pe polonezi dacă sunt ‘favorabili punerii în aplicare a unei politici climatice care a generat o creştere a costului vieţii cetăţenilor, a preţurilor la energie, precum şi a costurilor de exploatare ale activităţilor economice şi agricole’.
Respingerea Pactului Verde (Green Deal), scăderea preţurilor la energie şi sprijin pentru producţia locală de cărbune figurau deja în programul electoral al lui Nawrocki pentru alegerile din 2025.
În pofida unei creşteri puternice a producţiei sale de energie regenerabilă, Polonia rămâne foarte dependentă de cărbune, care în 2025 reprezenta 2,6% din mixul său energetic, potrivit grupului Forumul energiei.
De la venirea la putere în decembrie 2023, guvernul proeuropean condus de prim-ministrul Donald Tusk a iniţiat reforme menite să accelereze tranziţia către energiile regenerabile şi energia nucleară, fiind planificate două mari centrale.
Constituţia îi dă dreptul preşedintelui să convoace un referendum, însă acesta trebuie validat de Senat, unde guvernul dispune de o majoritate.
‘Seceta şi dependenţa noastră de cărbune şi petrol sunt cele care fac să crească preţurile alimentelor şi electricităţii. Nu UE. Această propunere va sfârşi acolo unde îi este locul: la lada de gunoi’, a reacţionat pe X senatoarea de stânga Magdalena Biejat, potrivit AFP.