Home » Articole » Premierul Suediei Magdalena Andersson renunță la președinția Comitetului Monetar şi Financiar al FMI

Premierul Suediei Magdalena Andersson renunță la președinția Comitetului Monetar şi Financiar al FMI

Premierul Suediei Magdalena Andersson renunță la președinția Comitetului Monetar şi Financiar al FMI
Sursa foto: Facebook / Magdalena Andersson
Ascultă articolul

Comitetului Monetar şi Financiar (IMFC) al Fondului Monetar Internaţional, a anunţat marţi că premierul Suediei, Magdalena Andersson, va părăsi la sfârşitul lui decembrie postul de preşedinte al acestei structuri, potrivit AFP.

Magdalena Andersson, prima femeie care a ocupat acest post, l-a înlocuit în ianuarie pe Lesetja Kganyago, guvernatorul Băncii centrale a Africii de Sud. La acea dată, era ministru de finanţe şi avea un mandat de trei ani.

- articolul continuă mai jos -

IMFC este format din 24 de membri care sunt guvernatori ai băncilor centrale, miniştri de finanţe sau funcţionari de rang comparabil din ţările membre ale FMI.

„Mandatul de preşedinte al doamnei Andersson a fost productiv şi fructuos, cu realizări-cheie, în special sprijinul extraordinar adus membrilor FMI din cauza pandemiei, acordul şi implementarea celei mai mari alocări de DST (drepturi speciale de tragere) din istorie şi eforturi semnificative pentru consolidarea Fondului cu scopul de a servi mai bine membrii”, a subliniat FMI într-un comunicat.

Fondul a spus că procesul de selecţie pentru următorul preşedinte este în curs de derulare.

Ministrul spaniol al economiei şi transformării digitale, Nadia Calvino, a fost deja desemnată drept candidat european la preşedinţia acestui comitet care consiliază şi prezintă rapoarte Consiliul guvernatorilor FMI.

„Este un post compatibil cu funcţiile” doamnei Calvino, potrivit unui comunicat al ministerului spaniol, citat de AFP.

Sursa foto: Facebook / Magdalena Andersson

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole