Home » Articole » Premiantă din clasa I până în a XII-a, o brașoveancă nevăzătoare încheie liceul cu 9,74 / Greutățile din spatele succesului: fără asistent personal și șicanată de birocrație

Premiantă din clasa I până în a XII-a, o brașoveancă nevăzătoare încheie liceul cu 9,74 / Greutățile din spatele succesului: fără asistent personal și șicanată de birocrație

Premiantă din clasa I până în a XII-a, o brașoveancă nevăzătoare încheie liceul cu 9,74 / Greutățile din spatele succesului: fără asistent personal și șicanată de birocrație
Sursa foto: Bună Ziua Brașov
Ascultă articolul

Andreea Olaru, o brașoveancă din Rupea a reușit să termine 12 clase obținând  premiul I în fiecare an, din clasa I şi până în a XII-a, iar ultimul an de liceu l-a încheiat cu media generală de 9,74, relatează Bună Ziua Brașov.

„Am avut profesori minunaţi, le-am pus o mulţime de întrebări, m-au ajutat să descopăr extraordinar de multe lucruri care nici nu mă gândeam că există. Chiar un exemplu ar fi profesor nostru de istorie care ne-a făcut să ne punem întrebări la care eu nici nu m-am gândit”, ne-a spus Andreea.

- articolul continuă mai jos -

Asociaţia Catharsis, prin centrul de zi „Rază de lumină”, i-a oferit un aparat dactilo-braille, cu ajutorul căruia eleva putea să scrie, însă acesta i-a fost luat în două rânduri de către Protecţia Copilului, pentru că trebuia să facă inventarul, fiind înapoiat numai după insistențele altor persoane.

„Andreea a întâmpinat extrem de multe dificultăţi. În primul rând, nu i s-a asigurat asistent itinerant, aşa cum prevede legea. Părinţii ei şi-au asumat acest rol, chiar dacă nu aveau pregătire de specialitate. Au mers în fiecare zi cu ea la şcoală, au învăţat alfabetul Braille, au ajutat-o să ia premiul I în fiecare an”, a spus Azota Popescu.

Sursa foto: Bună Ziua Brașov

Comentarii
  • Daca e desteapta si pare ca este, va pleca cu prima ocazie din tara asta aflata la coada civilizatiei

  • ca de obicei, statul mai mult incurca decat ajuta

  • Iar noua, la TV, prezidentul Haos Werner Iohannis si premierul Ciuca ne vorbesc despre „terapii inovatoare”, „personalizate*(!!) pentru fiecare bolnav de cancer!
    Cand in Spitalele publice ale Romaniei, azi bolnavii de cancer primesc medicatie din secolul trecut!!!
    Sa te fereasca Doamne Doamne sa ai vreo problema de sanatate azi in Romania…

  • Vezi, un amărât de aparat pentru orbi e foarte important pentru bugetarimea de la Protecția Copilului, nu se pot deplasa până la copil, văd aparatul, zdrang cu bifa la inventarul vieții, trebuie luat de la copil si inventariat, poate i-a scos amaratul ceva si ramane cu pagubă statul român epoleticesco-mafioto-bananiero-special.
    In tot acest timp, șmecherii speciali n-au nicio treabă, fac contracte cu firme fantomă, cumpara tot ce vor muschii lor pe bani publici, cade și podul si nimeni nu pateste nimic.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole