Home » Analize » Polonia, România sau sudul Europei? Scenariile cu privire la forțele americane pe care Trump le mută din Germania și cu privire la NATO

Polonia, România sau sudul Europei? Scenariile cu privire la forțele americane pe care Trump le mută din Germania și cu privire la NATO

Polonia, România sau sudul Europei? Scenariile cu privire la forțele americane pe care Trump le mută din Germania și cu privire la NATO
Sursa foto: Photo 158843620 © Bumbleedee | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Analiză a publicației elena Proto Thema, via Rador: Mai multe țări europene încearcă să transforme criza intervenită în relațiile bilaterale dintre SUA și Germania într-o oportunitate națională, după ce președintele SUA a descris retragerea a 5.000 de soldați americani de pe teritoriul german ca o formă de represalii împotriva poziției cancelarului german Friedrich Merz.

- articolul continuă mai jos -

În urma începerii discuțiilor și consultărilor în culise pe acestă temă între liderii europeni, președintele polonez Karol Nawrocki a declarat ieri că este gata să ofere găzduire trupelor americane care vor fi mutate din Germania, spunând că este dispus să facă presiuni personal asupra președintelui american Donald Trump pentru a transfera Forțele Armate SUA în estul Bătrânului Continent.

Având în vedere că Pentagonul se pregătește deja să retragă 5.000 de militari din Germania anul viitor, „dacă președintele Donald Trump decide să reducă prezența militară americană în Germania, atunci noi, în Polonia, suntem gata să primim trupe americane”, a subliniat ieri președintele polonez, potrivit Politico, în timpul exercițiilor NATO din Lituania.

Mai mult, președintele Nawrocki a precizat că Polonia are deja „infrastructura pregătită” în perspectiva unei astfel de eventualități, în timp ce prim-ministrul țării, Donald Tusk, a susținut că țara sa va investi în „fiecare oportunitate” pentru a consolida forțele americane pe teritoriul său, fără a crea însă fricţiuni în construcția europeană.

În aceeași direcţie, discuțiile dintre SUA și Polonia pe fondul transferului de trupe americane au fost confirmate și de ministrul adjunct de externe polonez Marcin Bosacki, într-un interviu acordat Polsat News, după ce a explicat că au loc consultări în acest sens „atât la nivel militar, cât și diplomatic, într-un moment în care țara sa găzduiește deja 10.000 de militari americani”.

Oferta unor țări precum Polonia de a găzdui trupe americane nu este fără legătură cu situația generală, deoarece președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat luna trecută aliații europeni și nu numai cu privire la riscul ca Belarusul să fie implicat în conflictul Moscova-Kiev. Potrivit președintelui Zelenski, „activitatea militară din Belarus a crescut”, cu o mobilizare vizibilă pentru construirea de infrastructură pentru trimiterea de trupe în Ucraina.

În același timp, posibilitatea unei retrageri permanente în afara UE a celor 5.000 de soldați staționați în Germania ridică atât probleme organizatorice, cât și obiecții puternice în cadrul Congresului SUA, deoarece membrii acestuia consideră că retragerea din Germania ar trebui să ducă la mutarea lor într-o altă locație strategică, pe flancul estic al NATO. Senatorul american Roger Wicker și reprezentantul Mike Rogers și-au exprimat deja rezerve publice, afirmând că retragerea forțelor americane „nu servește intereselor americane” și au propus consolidarea prezenței americane în Europa de Est.

Alegerea Sudului european și a României

O intenţie similară cu privire la transferarea forțelor americane pe teritoriul său pare a fi exprimată şi de București, unde atât forțele NATO, cât și găzduirea ocazională a forțelor armate americane, în special a forțelor aeriene, au creat contextul aferent, într-un moment în care incursiunile dronelor au crescut dramatic în puncte critice ale infrastructurii româneşti.

Având în vedere că SUA are 31 de baze permanente pe Bătrânul Continent, distribuția egală a forțelor de acum înainte, precum și întărirea suplimentară a țărilor care au sprijinit comandamentul militar american în ultima vreme, cum ar fi sudul Europei, reprezintă o variantă cu mari şanse, mai ales într-o „fază de reevaluare” a forțelor aliate, pe fondul operațiunilor din Iran.

La sfârșitul anului 2025, Statele Unite aveau 68.064 de militari activi în Europa, potrivit Congresului, care a votat o prevedere legată de limitele minime ale prezenței militare americane pe Bătrânul Continent.

Traducere Rador: Carolina Ciulu

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole