
Parlamentul turc a lansat comisia specială de supraveghere a dezarmării Partidul Muncitorilor din Kurdistan / Luptele cu armata turcă s-au soldat cu peste 40.000 de morți
Parlamentul Turciei a lansat marţi o comisie specială care va supraveghea dezarmarea grupării militante Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), în urma apelului liderului său încarcerat Abdullah Ocalan de a pune capăt insurgenţei kurde, transmite agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Treizeci de militanţi PKK şi-au incendiat armele într-o ceremonie desfăşurată în nordul Irakului, în luna iulie, marcând primul pas simbolic către încetarea luptei de decenii cu armata turcă, care s-a soldat cu peste 40.000 de morţi.
Preşedintele parlamentului turc, Numan Kurtulmus, a declarat în deschiderea primei şedinţe că una din responsabilităţile comisiei va fi supravegherea procesului de dezarmare.
„Cu dezarmarea completă, pregătirea reglementărilor juridice care vor face pacea permanentă se află de asemenea printre responsabilităţile acestei comisii”, a afirmat Kurtulmus.
PKK, desemnată drept organizaţie teroristă de Turcia şi aliaţii săi occidentali, şi-a început insurgenţa în 1984. În luna mai a acestui an ea a decis să se dizolve, să predea armele şi să pună capăt luptei armate, spunând că ”şi-a încheiat misiunea istorică”.
Obiectivele sale s-au schimbat de-a lungul deceniilor, de la declararea unui stat independent kurd la obţinerea de drepturi sporite pentru kurzi şi o autonomie mai mare pentru regiunea din sud-estul Turciei populată majoritar de kurzi.
În comisia parlamentară specială sunt reprezentate toate partidele cu excepţia unuia singur, ceea ce arată interesul general al clasei politice turce de a finaliza procesul de pace.
Principala forţă de opoziţie, Partidul Republican al Poporului (CHP, înfiinţat pe 9 septembrie 1923 de Mustafa Kemal Atatürk), s-a alăturat comisiei cu condiţia luării unor măsuri în direcţia democratizării, în timp ce Partidul Bun (IYI, naţionalist) a refuzat să se implice, spunând că o participare a sa ar valida revendicările PKK.
Decizia PKK de a se dizolva a survenit după un apel public în această privinţă venit din partea liderului Abdullah Ocalan, impulsionat de o propunere surpriză făcută în octombrie de Devlet Bahceli, liderul Partidului Mişcării Naţionaliste (MHP) şi aliat al preşedintelui Recep Tayyip Erdogan.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.