Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Parlamentul polonez a votat vineri ridicarea imunităţii liderului opoziţiei naţionaliste, Jaroslaw Kaczynski, ceea ce înseamnă că acesta poate fi urmărit penal pentru acuzaţii legate de un incident în cursul unei comemorări a catastrofei aviatice de la Smolensk, transmite agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.
Activistul Zbigniew Komosa îl acuză pe Kaczynski, liderul partidului Lege şi Justiţie (PiS), de agresiune, spunând că acesta l-a lovit de două ori în faţă în timpul unei comemorări a catastrofei aviatice din 2010 în care fratele geamăn al lui Kaczynski, Lech, preşedintele ţării la acea vreme, şi alte 95 de persoane au murit.
Kaczynski a afirmat că Zbigniew Komosa a adus de repetate ori la monumentul din Varşovia jerbe cu inscripţii ofensatoare şi că el personal a acţionat ‘în legitimă apărare’.
Imunitatea parlamentară a lui Kaczynski a fost ridicată doar în ce priveşte acuzaţiile aduse de Komosa.
Lech Kaczynski e mort din 2010. Mai țineți minte, avoinul, Smolnesk, Rusia?
Lech Kaczynski odihneste alaturi de rgii Poloniei in Krakowia! Corectati titlul va rog.
Ce porcarie, ce provocare…
Lasand la o parte circumstantele – te duci sa insulti un mort in fata fratelui aluia geaman – Komosa e un domn bine facut, in varsta de vreo 45 de ani, oricum pana-n 50 de ani (aduce putin cu al nostru Georgescu, btw). Kaczynski are 75 de ani si e un omuletz mititel, de nici 1.70 m si probabil sub 70 de kilograme.
Foarte bine ca i-au ridicat imunitatea, de-abia astept sa vad ce-o sa zica judecatorii despre felul in care monstrul agresiv si periculos Kaczynski l-a batut mar pe asta…