
Papa Francisc laudă „măreţia” angajaţilor sanitari într-un interviu de Crăciun
Papa Francisc le-a mulţumit lucrătorilor din domeniul sanitar pentru munca depusă cu prilejul unui interviu de Crăciun acordat publicaţiilor italiene La Stampa şi La Repubblica, informează vineri DPA.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Deseori nu recunoaştem măreţia efortului zilnic al acestor medici, asistente şi lucrători sanitari, când de fapt ar trebui să le fim cu toţii recunoscători”, a declarat liderul Bisericii Catolice, în vârstă de 85 de ani, într-un interviu pentru La Stampa şi La Repubblica.
Suveranul pontif se gândeşte în această perioadă şi la copiii bolnavi, care trebuie să-şi petreacă sărbătorile în spital, se mai spune în interviu.
La începutul lunii iunie, papa Francisc a petrecut 10 zile într-o clinică din Roma după o intervenţie chirurgicală intestinală.
La momentul respectiv, o asistentă medicală i-a salvat viaţa, a declarat papa Francisc postului spaniol de radio Cope câteva săptămâni după operaţie.
Operaţia l-a făcut să nu fie prea optimist în ceea ce priveşte călătoriile în afara Vaticanului, a spus suveranul pontif, dar speră să-şi reia călătoriile în 2022.
Sursa: Agerpres
sursa foto: Vatican News
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
1 comentariu