Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Parchetul General și Poliția Română continuă acțiunile în cadrul operațiunii „Jupiter” prin efectuarea, luni, a 154 de percheziții domiciliare în București și mai multe județe din țară, în dosare care vizează infracțiuni economico-financiare, contrabandă, fals, înșelăciune, furt calificat, infracțiuni silvice, proxenetism, agresiuni sexuale și încălcări ale regimului armelor și munițiilor, transmite Agerpres.
Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, polițiștii vor pune în executare și 27 de mandate de aducere.
Procurorii estimează că prejudiciile produse în dosarele aflate în lucru depășesc 11,74 milioane de lei.
Anchetatorii urmăresc identificarea și ridicarea de documente, sisteme informatice, medii de stocare, bunuri despre care există suspiciunea că provin din activități infracționale sau sunt deținute ilegal, precum și alte probe necesare pentru documentarea faptelor și recuperarea prejudiciilor.
De asemenea, autoritățile au în vedere instituirea de măsuri asigurătorii pentru garantarea recuperării prejudiciilor și a confiscării speciale sau extinse, după caz.
„Operațiunea Jupiter”, prezentată de Ministerul Public drept un demers strategic desfășurat împreună cu structurile operative ale Poliției Române, are ca obiectiv combaterea criminalității și protejarea ordinii publice prin acțiuni coordonate la nivel național.
Vineri, în cadrul aceleiași operațiuni, procurorii Parchetului General au efectuat peste 30 de percheziții domiciliare în opt dosare penale care vizează infracțiuni silvice, infracțiuni contra mediului și fapte economice conexe.
Perchezițiile au avut loc în județele Arad, Timiș, Hunedoara, Caraș-Severin, Suceava și Neamț, la sedii de societăți comerciale, depozite de material lemnos, ocoale silvice și domiciliile unor persoane fizice.
Printre cauzele investigate se numără suspiciuni privind gestionarea și valorificarea anvelopelor uzate, diferențe între stocurile scriptice și cele faptice de material lemnos, deținerea de lemn fără proveniență legală, precum și infracțiuni de delapidare, furt de material lemnos, tăieri ilegale de arbori și fals informatic.
În județul Caraș-Severin, ancheta vizează inclusiv angajați ai unor ocoale silvice, suspectați că ar fi sustras și valorificat ilegal material lemnos. La Suceava sunt investigate posibile fapte de fals informatic în domeniul evidenței și circulației materialului lemnos.
Tot în cadrul operațiunii au continuat cercetările începute în județele Caraș-Severin și Mureș, unde sunt vizați administratori de firme, personal silvic și persoane cu funcții de conducere din cadrul unor ocoale silvice, suspectați de delapidare, transport ilegal de material lemnos, tăieri ilegale și fals informatic.
Parchetul General a transmis că infracțiunile împotriva mediului și fondului forestier reprezintă forme grave de criminalitate, având efecte directe asupra patrimoniului natural, sănătății populației și intereselor economice ale statului. Prin Operațiunea „Jupiter”, autoritățile urmăresc identificarea și destructurarea rețelelor care exploatează ilegal resursele naturale ale României.