Home » Analize » OMS: Aproximativ un sfert din populația Ucrainei ar putea suferi de tulburări mentale asociate invaziei ruse

OMS: Aproximativ un sfert din populația Ucrainei ar putea suferi de tulburări mentale asociate invaziei ruse

OMS: Aproximativ un sfert din populația Ucrainei ar putea suferi de tulburări mentale asociate invaziei ruse
Sursa foto: Telegram / Serviciul de Urgență de Stat al Ucrainei (ДСНС України)
Ascultă articolul

Aproximativ un sfert din populația Ucrainei – aproximativ 10 milioane de persoane – ar putea suferi de o tulburare de sănătate mintală în legătură cu conflictul, a declarat Jarno Habicht, reprezentantul Organizației Mondiale a Sănătății în această țară, relatează The Guardian.

Printre tulburările care ar putea fi observate se numără anxietatea, stresul și tulburarea de stres post-traumatic (PTSD), cauzate de evenimente stresante. Cazurile sunt în creștere după 10 luni de conflict, ceea ce a determinat o agenție separată a ONU să lanseze servicii de sprijin online.

- articolul continuă mai jos -

Reuters relatează că sistemul de sănătate ucrainean este sub presiune de când Rusia a invadat Ucraina în februarie. Până în prezent, au avut loc cel puțin 700 de atacuri asupra sistemului său de sănătate, arată datele OMS, iar creșterea numărului de atacuri ale Rusiei asupra infrastructurii critice începând cu luna octombrie s-a adăugat la provocări, provocând pene de curent. Moscova neagă că ar fi vizat civili.

Habicht a declarat că bolile respiratorii vor crește odată cu vremea rece și încălzirea insuficientă, la fel ca și accidentele de mașină cauzate de străzile neiluminate din cauza penei de curent.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole