![](https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploads/2022/09/gloria-estefan-barbie-768x657.jpg)
O mamă dă în judecată compania de jucării Mattel din cauza site-ului porno imprimat pe ambalajul păpușii Wicked
Gigantul producător de jucării Mattel a fost dat în judecată de o mamă care susține că fiica sa a accesat un site porno prin intermediul unui link de pe ambalajul unei păpuși Wicked, transmite Sky News.
Compania a lansat păpuși ale personajelor interpretate de actrița britanică Cynthia Erivo și cântăreața americană Ariana Grande în versiunea cinematografică a musicalului de succes.
Însă, în loc să apară o adresă către site-ul web al filmului, pe ambalaj a fost imprimat din greșeală un site pornografic cu numele filmului.
Greșeala a fost descoperită luna trecută, iar păpușile au fost retrase de pe piață la 11 noiembrie.
Un proces colectiv a fost intentat acum la tribunalul federal din Los Angeles.
Documentele judiciare afirmă că Holly Ricketson din Carolina de Sud i-a dat o păpușă fiicei sale, care a vizitat apoi un site de divertisment pentru adulți prin intermediul linkului.
Ea a declarat că fiica sa i-a arătat fotografii cu scene de sex dur și că ambele au fost „îngrozite” de ceea ce au văzut, suferind de stres emoțional.Doamna Ricketson a declarat că nu ar fi cumpărat păpușa dacă ar fi știut despre greșeală și a susținut că Mattel nu a oferit o rambursare în ciuda retragerii păpușilor.
Procesul spune că păpușile au fost ambalate în cutii cu o „eroare inexcusabilă”.
Mattel a refuzat să comenteze procesul, dar a afirmat într-o declarație că vânzările de păpuși Wicked cu ambalajul corect au fost reluate în magazine și online.
Când greșeala a fost identificată inițial, producătorul de jucării cu sediul în California a declarat că „regretă profund” greșeala de tipar, care „nu era potrivită pentru copii”, precizând că intenționa să direcționeze clienții către pagina WickedMovie.com.
Mattel recomandă păpușile pentru copii de la vârsta de patru ani în sus. Procesul solicită despăgubiri de cel puțin 5 milioane de dolari (3,94 milioane de lire sterline) pentru orice persoană din SUA care a cumpărat păpuși Wicked cu această eroare pe ambalaj.
Aceasta acuză Mattel de neglijență, vânzare de produse improprii vânzării și încălcarea legilor californiene privind protecția consumatorilor.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank