Noua Zeelandă – Africa de Sud, finala Cupei Mondiale de Rugby 2023,…

SSursa foto: captură video

Noua Zeelandă – Africa de Sud, finala Cupei Mondiale de Rugby 2023, găzduită de Franța

Africa de Sud a câștigat, cu scorul de 16-15, în fața Angliei și s-a calificat în finala Cupei Mondiale de Rugby 2023, găzduită de Franța, anunță Digisport.

În ultimul act al competiției, Africa de Sud va juca împotriva Noii Zeelande, care a trecut în semifinale de Argentina, cu scorul de 44-6.

Finala Cupei Mondiale de Rugby 2023 este programată pe data de 28 octombrie (sâmbătă), de la ora 22:00.

În semifinala cu Africa de Sud, englezii s-au aflat în avantaj la pauză, cu scorul de 12-6, după o repriză în care cele două formații au reușit să puncteze doar din lovituri de pedeapsă. Dacă englezii au beneficiat de 4 astfel de lovituri, sud-africanii au avut doar două penalty-uri din care au marcat.

În actul secund, englezii și-au mărit avantajul la 15-6 printr-un dropgol reușit de Farrell în minutul 53. Însă, Africa de Sud a revenit pe tabelă și s-a apropiat la două puncte în spatele Angliei, după ce Snyman a reușit un eseu în minutul 69, iar ulterior, Pollard a reușit o transformare în minutul 70.

Dar, până la finalul partidei, Africa de Sud a dat lovitura în minutul 78 prin Pollard, care a executat perfect o lovitură de pedeapsă, prin care africanii au trecut pentru prima oară în avantaj pe tabelă în acest meci. De altfel, această reușită a fost și cea care i-a asigurat Africii de Sud un loc în finala Cupei Mondiale de Rugby.

Africa de Sud este campioana mondială en-titre, după ce în finala din 2019 a reușit să o învingă chiar pe Anglia, scor 32-12.

Pe lângă titlul din 2019, ”Springbok” s-a mai impus la Cupa Mondială și în 1995 și 2007.

De cealaltă parte, Anglia are un singur succes major, în 2003.