Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Militantul pentru Brexit Nigel Farage, care conduce partidul Reform UK, a declarat că în mod „absolut” va candida pentru a fi prim-ministru al Marii Britanii în 2029, relatează independent.co.uk.
Luni dimineață, Farage a promis că partidul său va oferi o „voce adecvată a opoziției” într-un interviu acordat programului Today de la BBC Radio 4.
Întrebat dacă ar candida pentru funcția de prim-ministru la alegerile din 2029, Farage a răspuns: „Da, absolut. Cred că deconectarea dintre partidele laburist și conservator cu sediul la Westminster și țară – gândurile, speranțele și aspirațiile oamenilor obișnuiți – sunt atât de departe de locul în care se află politica noastră.”
Nigel Farage a admis că partidul Reform UK nu va forma guvernul după alegerile generale din 4 iulie, dar a spus că acesta este primul pas pe drumul spre următoarea competiție, care ar putea avea loc în 2029.
Vorbind la lansarea manifestului partidului Reform UK în Țara Galilor, el a spus: „Nu pretindem că vom câștiga aceste alegeri generale, suntem un partid politic foarte, foarte nou”.
El a adăugat: „Nu este ceva cu care vom guverna țara. Acest lucru nu este posibil în aceste alegeri.”
„Deși aceste alegeri sunt pentru partidul nostru, și pentru mine, primul pas important pe drumul spre 2029.”
„Ambiția noastră este de a stabili un cap de pod în Parlament și de a deveni o opoziție reală la un guvern laburist.”
Citește integral pe independent.co.uk.
Pai cu ajutorul rusilor este posibil…tinand cont ce s-a intamplat la Brexit…si la ei ca si la noi…fiecare tara isi merita alesii cu varf si indesat!
Este vreme bufonilor? trump – farage – le pen – sosoanca