Home » Articole » VIDEO Nicușor Dan critică Curtea Constituțională: E neplăcut că a existat această tergiversare pe proiectul de lege ce privește pensiile magistraților / Aceste amânări nu au făcut bine nici CCR, nici imaginii românilor față de stat în general

VIDEO Nicușor Dan critică Curtea Constituțională: E neplăcut că a existat această tergiversare pe proiectul de lege ce privește pensiile magistraților / Aceste amânări nu au făcut bine nici CCR, nici imaginii românilor față de stat în general

1382
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Președintele României a declarat marți, 17 februarie, într-un interviu la Radio România Actualități că tergiversarea pronunțării unei soluții de către Curtea Constituțională pe proiectul de lege privind pensiile magistraților a afectat atât imaginea instituției, cât și pe cea a statului român.

„Dacă se va da o decizie a CCR pe pensiile magistraților, dacă este acceptată sesizarea ce înseamnă pentru Guvern? Nu vreau să anticipez.

- articolul continuă mai jos -

E neplăcut că a existat această tergiversare, mai ales că e un proiect de lege care cu o modificare minoră vine din vară. Aceste amânări nu au făcut bine nici CCR, nici imaginii românilor față de stat în general”, a precizat Nicușor Dan.

Șeful statului spune că își dorește ca proiectul de lege să treacă, iar Guvernul a fost de bună credință în acest caz.

„Mi-aș dori ca proiectul să treacă și toate lucrurile să fie puse în practică.

Orice fel de opinie juridică care să fie în contradicție cu altă opinie juridică, a Guvernului, e normal să existe. Dar momentul în care decizia să fie luată trebuia să fie mult mai devreme.

Dreptul nu e o știință 100% exactă. Există interpretări care pot să fie diferite. A existat bună credință din partea Guvernului. Dacă se va întâmpla să se constate că o anumită parte din textul propus de Guvern să nu fie constituțional, nu înseamnă nici reaua credință a Guvernului, nici a CCR.

Numai că procesul ăsta trebuia încheiat mult mai devreme”, susține Nicușor Dan.

Comentarii
  • Alexia Brain

    Tergiversare?
    Eu o numesc lasitatea magistratilor condusi de Tovarașa Lia!
    Lasitate si nu curaj!
    Curaj de a raspunde la sesizare profesionist!
    Asa s-a nascut suspiciunea pe magistrati, judecatori că nu sunt corecti si cinstititi!
    8 din 10 români cred asta!

    Curtea Constituțională a României (CCR) face prin tradiție jocuri de interese: politice, economice, sistemice, pe mize de afaceri, de salvare a infractorilor, de favorizare a unor categorii de bugetari și chiar de schimbare a direcției de politică externă. Curtea și-a demonstrat rareori apetența pentru democrație, preferând să rămână mai degrabă într-o penumbră periculoasă.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole