Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Candidatul PNL la președinția României, Nicoale Ciucă, face primele declarații după ce exit-poll-urile îl plaseze pe poziția cinci, doar 14%, după contracandidații Marcel Ciolacu (PSD), Elena Lasconi (USR), Călin Georgescu (independenr) George Simion (AUR).
„Vreau să le mulțumesc tuturor românilor care au ieșit la vot, le mulțumesc tuturor celor care m-au votat sau nu m-au votat. Avem un exercițiu de democrație care arată că pe scena politică este loc pentru toată lumea. În momentul de față avem doar estimări. Le cer celor din secții să fie serioși și să finalizeze procesul până la capăt. Le mulțumesc liderilor PNL de la fiecare filială. Le mulțumesc tuturor care au fost implicați în campanie și în tot ce a însemnat proces electoral. Vreau să rămânem cu imaginea unei campanii electorale prin care românii au putut să facă diferența între ce înseamnă un vot pentru onestitate si dedicare în a sluji țara și mă bucur că n-au căzut pradă acelor mașinațiuni și instrumente în ce privește votul lor. După ce avem rezultate finale vom lua decizii”, a transmis Nicolae Ciucă.
Marcel Ciolacu conduce cu 25% în ambele exit-poll-uri publicate duminică seară de CIRA și CURS, urmat de Elena Lasconi cu 18%. Marea surpriză în ambele exit-poll-uri este Călin Georgescu, candidatul independent extremist și anti-occidental, cotat pe locul 3 cu 16%, peste George Simion și peste liberalul Nicolae Ciucă.
Felicitări PNL. Ați reușit să duceți în derizoriu armata, în disperarea că nu aveți nimic de oferit…
E acuma sa vedem, PNL ramane c^&%a lui PSD, sau merge cu Lasconi?