Home » Articole » Miros greu de produse petroliere în Ploieşti: instituţiile de mediu controlează rafinăriile Lukoil şi Vega / UPDATE: Se înregistrează creșteri ale emisiilor de metan, etan, propan, butan, pentan şi hexan

Miros greu de produse petroliere în Ploieşti: instituţiile de mediu controlează rafinăriile Lukoil şi Vega / UPDATE: Se înregistrează creșteri ale emisiilor de metan, etan, propan, butan, pentan şi hexan

Miros greu de produse petroliere în Ploieşti: instituţiile de mediu controlează rafinăriile Lukoil şi Vega / UPDATE: Se înregistrează creșteri ale emisiilor de metan, etan, propan, butan, pentan şi hexan
Ascultă articolul

UPDATE: Agenţia pentru Protecţia Mediului (APM) Prahova informează că, vineri, la Ploieşti, au fost înregistrate creşteri ale emisiilor de metan, etan, propan, butan, pentan şi hexan, iar pentru dioxidul de sulf şi particulele în suspensie s-a constatat o tendinţă crescătoare a valorilor orare faţă de cele înregistrate în mod normal în zonă, relatează Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Instituţiile de mediu din Prahova au demarat controale la rafinăriile Petrotel Lukoil şi Vega din municipiul Ploieşti, după o serie de sesizări făcute de cetăţeni cu privire la un miros greu de produse petroliere care a persistat în oraş.

În context, APM a anunţat că au fost înregistrate creşteri ale valorilor pentru unii indicatori.

„În staţiile automate de monitorizare continuă a calităţii aerului, staţii care fac parte din RNMCA, nu au fost înregistrate depăşiri ale valorilor limită pentru indicatorii monitorizaţi în conformitate cu Legea 104/2011, dar s-a înregistrat o tendinţă crescătoare a valorilor orare faţă de valorile înregistrate în mod normal în zonă, pentru indicatorii: SO2 în staţia PH 5 şi PM 10 în staţiile PH 2 şi PH 5 în intervalul orar 11:00-12:00. APM Prahova a monitorizat calitatea aerului cu analizorul portabil multiparametru în zonele: Bariera Bucov-Bereasca, Bulevardul Bucureşti, zona centrală şi zona platformei industriale de Nord a municipiului Ploieşti. Nu s-au înregistrat depăşiri ale valorilor limită/concentraţiilor maxime admise pentru indicatorii monitorizaţi în conformitate cu legislaţia în vigoare, dar în zona Bucov-Bereasca s-au înregistrat creşteri punctuale ale valorilor măsurate pentru indicatorii: metan (CH4), etan (C2H6), propan (C3H8), butan (C4H10), pentan (C5H12), hexan (C6H14). Precizăm că pentru indicatorii menţionaţi nu există valori limită în conformitate cu legislaţia în vigoare”, se arată într-un comunicat al APM Prahova postat pe pagina de Facebook a instituţiei.

Conform sursei citate, sursa nu a fost încă identificată, verificările fiind în derulare.

Știrea inițială: Instituţiile de mediu din Prahova au demarat, vineri, controale la rafinăriile Petrotel Lukoil şi Vega din municipiul Ploieşti, după o serie de sesizări făcute de cetăţeni cu privire la un miros greu de produse petroliere care a persistat în oraş.

Directorul Gărzii de Mediu Prahova, Ioana Feraru, a declarat, pentru Agerpres, că verificările se derulează împreună cu reprezentanţii Agenţiei pentru Protecţia Mediului (APM) la cele două rafinării din Ploieşti, respectiv Lukoil şi Vega, ca urmare a unor sesizări primite din partea cetăţenilor cu privire la disconfortul olfactiv resimţit în oraş.

De asemenea, primarul Andrei Volosevici a solicitat verificări pe fondul mirosului greu de produse petroliere resimţit în municipiu.

„Primarul municipiului Ploieşti, Andrei Liviu Volosevici, informează comunitatea locală că, având în vedere episoadele de disconfort olfactiv, resimţite şi semnalate de cetăţeni la dispeceratul municipalităţii, în ultimele ore, cu privire la prezenţa, în atmosferă, a unui miros greu de produse petroliere, s-a solicitat de urgenţă verificarea aspectelor respective. Astfel, reprezentanţii Biroului Protecţia Mediului din cadrul Poliţiei Locale Ploieşti s-au deplasat în teren, în vederea identificării şi monitorizării situaţiilor semnalate de cetăţeni. Totodată, primarul municipiului Ploieşti, Andrei Liviu Volosevici, a sesizat reprezentanţii instituţiilor publice cu atribuţii în domeniu, respectiv Agenţia pentru Protecţia Mediului Prahova şi Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Judeţean Prahova, în vederea verificării surselor potenţial poluatoare şi luării măsurilor legale corespunzătoare”, se arată într-un comunicat al Primăriei Ploieşti.

Conform sursei citate, conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Prahova l-a informat pe primar că aceste situaţii de disconfort olfactiv resimţite de cetăţeni nu sunt cauzate de posibile incendii din zonă.

Sursa foto: Ziarul Incomod

Știri video

Comentarii
  • La Navodari e cu „sare” asa ca e OK – mirosul proaspat de Mare neagra

    • Doar cei vaccinați stramba din nas de la miros… restul sunt cu gandul la bani

  • Daca intorci poza invers seamana cu un dizăl care scoate fum cand apeși pedala la maxim.
    Cica la ITP nu se mai verifica noxele ca de aia e teava de esapament – ca sa scoata fum.
    E cu dezlegare de la RAR – fumul e pe raspunderea celui care-l produce. Cei cu atributii de control doar cheltuiesc bugetul

  • Si in Bucuresti se inregistreaza pe senzorul Agentiei de Protectia Mediului denumit B1 de la Lacul Morii cresteri de benzen, toluen, xilene si chiar PM-uri, in mod „ciudat” noaptea si in weekend. Tot in mod „ciudat”, cresterile sunt asociate cu mirosul de gunoi ars si hidrogen sulfurat reclamat de cetatenii din nord si vestul capitalei, miros care provine de la instalatia de biogaz si/sau incineratorul de deseuri medicale de la Rudeni, dar aici vad ca nu se sesizeaza nimeni si reclamatiile sunt luate la misto, cu explicatii de tipul „inversiune termica/imisii fugitive/mic disconfort olfactiv/nu s-a putut identifica niciun poluator etc.”, desi are loc de ani de zile acest fenomen si nu trebuie sa fii „expert” ca sa iti dai seama ca ceva este necurat si mai ales care este sursa lui…

  • O spaguta la garda…..si miroase a trandafiri ! Asa se lucreaza !

  • He, he, he, cica miroase nasol la Ploiesti.
    Din prima mea ajungere la Ploiesti, acum un milion de ani, imi aduc aminte doar mirosul, asa zdravan putea. Nu mai spun cum, in armata fiind, linga rafinaria Brazi ne-a prins o ploicica de ne-au ruginit pustile instantaneu.
    Acum e mult mai bine decit in vremurile de glorie.

  • Adrian Popescu

    Ploiesteanul fudul , ipocrit , iresponsabil si inconstient suporta poluarea in contrapartida cu salariul incasat de la rafinariile la care si-a prins pus gitul in jug .Unde mai pui ca unii se bucura de faptul ca ies la pensie cu doi ani mai devreme pentru ca suporta asemenea inhalari zilnic ….. Un bou ce trage la jug poti doar sa il compatimesti . El nu gindeste .

  • Dumitru filip

    Ramai perplex cand un neica Popescu jigneste ploiestenii,cand orice minte normala isi da seama ca un cetatean ,e la mana potentatilor neaveniti care,l pot gaza in voie mao akes in weekand cand ei si avortonii lor sunt invacanta la viloaiele si proprietatile,facute cu leafa de bugetari plus sporurile aferente la inchiderea ochilor.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole