Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul apărării ucrainean, Oleksii Reznikov, a recunoscut că Ucraina înregistrează pierderi în contraofensiva sa de recuperare a teritoriilor ocupate de Rusia, dar dă asigurări că situaţia este departe de a fi „critică” şi că armata nu are nevoie deocamdată de un nou val de mobilizare, transmite marţi EFE, citată de Agerpres.
„Nu trebuie să anunţăm o nouă mobilizare pentru a creşte numărul” de soldaţi, a declarat Reznikov la o conferinţă de presă la Kiev. El a explicat că Forţele Armate continuă să dispună de resurse umane suficiente şi a asigurat că numărul de victime din rândul forţelor ucrainene este mult mai mic decât cel înregistrat la trupele ruse.
„Nu putem spune că situaţia este critică şi că trebuie să creştem (numărul de persoane recrutate)”, a insistat ministrul apărării ucrainean.
Într-un discurs rostit la un forum al veteranilor de război, Reznikov a recunoscut că războiul va provoca pierderi umane grele în societatea ucraineană şi a pledat pentru creşterea capacităţii de înarmare a Ucrainei pentru a reduce numărul de decese în rândul militarilor.
Ministrul Reznikov a numit războiul „un maraton” şi le-a cerut ucrainenilor să dea dovadă de empatie faţă de veterani şi să-şi manifeste disponibilitatea de a lupta în cazul în care este nevoie de ei.