Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sute de persoane s-au adunat în Capitală, în Piața Victoriei, pentru a manifesta în sprijinul lui Ilie Bolojan, în contextul în care PSD s-a întrunit pentru a decide să-i retragă premierului sprijinul politic. Liberalii s-au adunat de asemenea în ședință, premierul Ilie Bolojan anunțând, conform surselor G4Media, că nu e dispus să demisioneze. Social democrații au votat pentru a-i retrage sprijinul lui Bolojan, luni seara, iar acum îl presează pe președintele Nicușor Dan să-i ceară să demisioneze din funcția de premier. În cazul în care Bolojan nu va demisiona, atât Sorin Grindeanu cât și Lia Olguța Vasilescu au anunțat că vor depune moțiune de cenzură în Parlament și că se așteaptă ca nu doar AUR să o voteze, dar și UDMR. Între timp, manifestanții continuă să vină în Piața Victoriei, în sprijinul lui Bolojan.
UPDATE ora 20: 50 Oamenii au început să plece din Piața Victoriei. În acest moment mai sunt aproximativ 150 de persoane.

sursa foto: G4Media
UPDATE ora 20:10 Manifestanții continuă să vină în Piața Victoriei din Capitală. A fost înălțată și o cușcă, cu doi „șobolani roșii”, ca argument simbolic în sprijinul afirmației recente a lui Ilie Bolojan, privind deranjul pe care l-a creat, în momentul în care și-a asumat să ducă reforma de stat până la capăt. Bolojan și-a comparat acțiunea de a combate risipa bugetară cu momentul în care aprinde becurile într-o cămară iar șobolanii care erau „rodeau proviziile” încep să fugă deranjați de lumină.
Manifestanții scandează: jos Grindeanu, jos Grindeanu. Printre protestatari s-a aflat şi Radu Berceanu, fost ministru în guvernele Călin Popescu Tăriceanu şi Boc II, care a fost scos din mulţime de jandarmi, după ce o parte dintre participanţi l-au recunoscut şi au început să-l huiduie.
UPDATE ora 19.00 Aproximativ 600 de persoane s-au strâns până în acest moment în Piața Victorie. Trebuie subliniat că social democrații tocmai au anunțat că votat pentru a-i retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
Mulți dintre cei prezenți la manifestație spun că au vor să-l sprijine pe „singurul” care a demonstrat că vrea și că poate să scoată țara din criză. Despre Bolojan oamenii spun că este cel mai bun premier pe care l-a avut România și că manifestează împotriva PSD, care nu e în măsură să-și asume să fie la guvernare și să facă reformă.

sursa foto: G4Media
Protestul a început încă din prima parte a zilei, la sediul PSD. Mai multe persoane s-au adunat cu pancarte în fața sediului social-democraților din Kiseleff pentru a-și manifesta dezaprobarea cu privire la demersul social-democraților de a forța înlăturarea lui Bolojan din funcția de premier.

Sursa foto: ALEXANDRU NECHEZ / MEDIAFAX FOTO
ȘTIRE ÎN CURS DE ACTUALUZARE
Asta știe Grindeanu cel mai bine, să scoată oamenii în piața Victoriei :))
Să sperăm că-i iese și de data asta la fel de bine :))
Dacă românii nu coboară Psd la sub 10%, înseamnă că-și merită soarta.
Grinda OUG 13 -Nordis esti la vale!
Nu visa negocieri cu N. Dan!
HORICA ARE UN COMENTARIU FOARTE PERTINENT.
Da, cu mentiunea FSN-PDSR-PSD-UDMR-AUR, cei care continua lupta „de clasa” a PCR