Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, concluziile după ședința coaliției. G4Media a transmis LIVE.
Sorin Grindeanu:
Pentru PSd este extrem de important să fi fost atinse 3 puncte: îndreptarea unor decizii din pachetul 1 și identificarea unor formule pentru continuarea investițiilor din comunități prin programul Anghel Saligny.
Mulțumesc partenerilor de coaliție, am reușit să impunem o voce a rațiunii în Coaliție, investițiile din programul Saligny nu îngheață.
Pentru fiecare investiție în drumuri, în canalizare, în apă, în gaz Guvernul investește într-o viață mai bună a cetățenilor din localitățile mici și mijlocii. Românii nu vor și nu trebuie să fie condamnați la sărăcie și subdezvoltare
Acest program național nu este unul politic.
Niciun președinte de CJ și niciun primar nu pleacă cu banii acasă, se fac investiții conform regulilor europene.
Cine fură să plătească pentru asta, dar nu poți să condamni comunități întregi pentru eventuale suspiciuni.
Ce s-a hotărât: În următoarele 2-3 săptămâni, fiecare președinte de CJ va discuta la Ministerul Dezvoltării stadiul fiecărui proiect (…) astfel încât niciun proiect să nu fie înghețat.
S-a început a se lucra la rectificare. Orice economisire care se poate face pe alte componente, noi cei de la PSD am anunțat că dorim să o transferăm la acest program național Anghel Saligny.
Sunt sigur că vor fi identificare resurse și vor fi prioritizare investițiile cu un grad mare de execuție. Nicio investiție cu un grad avansat de realizare nu va fi oprită.
La pachetul II, PSD va înainta propuneri la Ministerul Finanțelor: suprataxarea capitalului și a marilor averi, reglementări în ce privește înstrăinarea profitului în România.
Povara fiscală este pusă majoritar pe cei săraci și pe cei cu venituri medii și pe companiile care-și plătesc la timp impozitele.
Am vorbit și de legea insolvenței, de creșterea impozitării la criptomonede. Le vrem a fi prinse în Pachetul II.
Trebuie să venim cu măsuri care să repare lucruri care au dus la abuzuri, la inechități, toate aceste trebuie să se facă rapid și suntem de acord prin asumarea răspunderii.
Răspunsuri la întrebări:
Asumarea răspunderii e un instrument excepțional pe care-l folosești în situații excepționale.
Corecturile la pachetul 1 vor fi în pachetul 2.
Despre cazul Piedone: Nu mai e de mulți ani membru PSD. Nu văd de ce trebuie să-mi dau eu cu părerea despre decizii ale justiției. Cine e vinovat să plătească, chiar dacă are o culoare politică sau alta.
Despre grupul care consiliază Guvernul:
Am văzut declarațiile și am și vorbit ieri cu vicepremierul la telefon, explicându-i ce nu mi se pare a fi legal și ce ar trebui îndreptat. Chiar dacă e un grup care are intenții extraordinar de bune și care e informal, în momentul în care lucrezi la Guvern, trebuie să ai acces la informații cu caracter secret. Nu știu dacă au.
Doi: cam ar trebui să îți faci publică o declarație de intenție cel puțin. Dacă tu vrei să vorbești despre companii, e foarte bine. Nu vreau să fiu înțeles greșit. Dar unele dintre ele, ca să dau un exemplu, pot să fie listate la bursă. Tu, dacă ești un extraordinar de bun analist financiar, dacă nu ai o declarație de intenție, transparent și toate lucrurile să fie cât se poate de clare, lași loc la suspiciuni. Iar acea chestiune de pe bursă poate să fie speculată.
Eu nu vreau decât să fie transparență și să se respecte legea. Într-un mod în care s-a început, în care facem un grup așa deasupra, pe nicăieri, fără să îl instituționalizezi acel grup, fără să spui din cine e format, fără ca acel grup să vedem: are acces sau nu la informații clasificate, își dă o declarație de avere – că așa e normal când lucrezi cu informații de acest tip, ai o declarație de avere și o declarație de intenție, da, atunci aceste chestiuni intră într-o zonă legală. Asta îmi doresc să se întâmple. Până acum, nu s-a întâmplat.
Ce v-a spus vicepremierul? Că și dânsul vrea să respecte legea.
Guvernul trebuie să transmită încredere pentru piețele financiare, investiții. Dacă vorbim non-stop doar din această perspectivă, nu vom scăpa de recesiune. De aceea, pachetul 3 trebuie să aibă măsuri de relansare economică.
Congresul PSD va avea loc în această toamnă.
Prima dreptate ar fi să corectăm cea prin pensiile speciale. Când ieși la pensie la 48 de ani și apoi vii și te angajezi la stat, aia e a doua nedreptate. Și să nu fiu înțeles greșit, aici nu e vorba de pensiile militare.
A fost o discuție constructivă în coaliție.
Nu s-a tras linie cu ce va conține pachetul 2.
Mwaaaii dar ce bambilici fac ăștia…duhnește a blat mai rău decât un meci foresta dinamo…Bleahh
Blat a fost mereu, ciordeli la greu
Să aibă și gura primarilor ce mânca, ca doar ei il vor face președinte de partid pe Grindeanu în toamnă
Bingoooo +100
Tâlharii pesedeu peneleu care jefuiesc averea publică nu vor plăti niciodată pentru că justiția din România a ajuns o cârpă de care își șterg ei picioarele.
Justitia divizia SRI mereu la datorie pentru pesedeu și PENELEU
Si uita asa, usor usor, Psd face ce vrea. Nici legile nu vor fi schimbate pentru pachetul 3 care ar avea intentia sa opreasca furtul din agentiile guvernamentale sau sa desfiinteze acele gauri negre unde intra banii clientelei politice. Justitia e a Psd ului, si au impus oameni peste tot la varf, controleaza total justitia, controleaza sindicatele, urmeaza sa faca acelasi balet la servicii…oamenii prosti cum sunt nu inteleg sa sustina schimbari majore in Romania, totul pana la banisor. Romanii sustin sistemul de care nu mai scapam prin votul lor.
Si uite asa, tot prostii platesc, sistemul ramane acelasi. Cu un Bolojan si un Dan nu se schimba mafia politica.
Ce e grav e ca Roamania se poate face bucati datorita nesimtirii tuturor hotilor, mai mici sau mai mari din tara asta. Romanii sa nu uite ca ei contribuie de zeci de ani la degradarea acestei tari, care arata dupa chipul si asemanarea mostenitorilor nomenclaturii comuniste si din pacate pro ruse. Mituirea electoratului si a facut treaba, televiziunile mafiotilor si au facut treaba, lipsa educatiei si a facut treaba, de zeci de ani, Brucan a confundat cateva zeci de ani cu eternitatea…
Grindeanule voi furați da voi pesedistii sunteți primii tu ești doar instrumentul lu Ciordacu…cine a ciordit bre 65 de Miliarde CINE? NU VOI DEMAGOGULE IPOCRIT…
bre NORDIS, noi stim programul Anghel Saligny e FIX ca sa se poata fura mai usor din banul public. Acolo nimeni nu da explicatii cu cine lucreaza, de ce , cu ce …
Gata, s-a terminat si cu „reformele” lui Bolojan-Grindeanu-Fritz, o sa ramana cresterile de taxe pentru noi si privilegiile pentru ei…
Pensiile speciale nesimtite raman, ciordelile prin „Anghel Saligny” raman, politrucii raman, justitia ramane controlata politic etc.
„Eventuale suspiciuni” . Ok, hai să jucăm simplu : Fiecare șef de județ să inainteze lista obiectivelor ale căror finalizare și p.i.f. le garantează dacă finanțarea e asigurată. Altfel pleaca și daça sunt dovezi intră la zdup ! De ce zic asta ? Unul dintre cei mai revoltați președinți de CJ este Zetea din Maramureș, judet rămas în urmă f. serios in ce priveste investițiile, mai ale în infrastructură și managementul deșeurilo. Rămânerea în urmă nu se poate explica cu lipsa finanțarii, ci mai degrabă cu incompeten̈tă sau altceva. Județul nu progresează indiferent de finanțări. Asă că sa se anganeze fiecare politruc cu funcția, de acum înainte