Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Două țări din Uniunea Europeană au anunțat că îi interzic premierului slovac să zboare prin spațiul lor aerian către Moscova. Șeful Guvernului din Slovacia va merge în Rusia pentru a participa la parada de 9 mai, anunță Mediafax.
Două țări membre al UE, Lituania și Letonia, au transmis că nu îi vor permite prim-ministrului slovac Robert Fico să zboare prin spațiul lor aerian către Moscova pentru parada din 9 mai, anunță Live Ukraine. Fico a făcut dezvăluirea în timpul unei declarații. Premierul slovac a mai spus că nu renunță la călătoria în Rusia și va găsi o rută alternativă.
Prim-ministrul slovac a călătorit și anul trecut în Rusia pentru sărbătorile de 9 mai. El și președintele sârb Aleksandar Vučić au fost singurii lideri europeni care au participat la evenimentul lui Vladimir Putin.
Robert Fico este unul dintre puținii lideri europeni care au păstrat relații apropiate cu președintele rus. Fico împreună cu Orban din Ungaria a blocat mai multe inițiative UE privind Ucraina. 9 mai este cea una dintre cele mai importante sărbători din Rusia, marcând capitularea Germaniei naziste în 1945.
Am visat că avionul lui fico va fi lovit de o rachetă trasă chiar de rusnacii aia proști. Sper să se adeverească visul meu!!!